Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Stromový muž‘ z Bangladéše se po operaci bradavic uzdravuje

Magazín

  16:15
DHÁKA - Bangladéšan, jehož ruce donedávna vypadaly jako strom, se uzdravuje a po sérii náročných operací a roce stráveném v nemocnici je téměř připraven vrátit se domů.

Abul Badžandar se uzdravuje po odstranění bradavic. foto: @radiohrnČTK

Bangladéšský „stromový muž“ se po operacích prý brzy vrátí domů. Uvedla to agentura AFP.

Šestadvacetiletý Abul Badžandar trpí vzácným onemocněním kůže, kvůli němuž mu na rukou a nohou vyrostly několikakilogramové bradavice. Ty mu lékaři v průběhu roku postupně odstraňovali.

07.září 2016 v 16:29, příspěvek archivován: 05.ledna 2017 v 15:33

Abul Bajandar, más conocido como el “Hombre árbol”, se operó sus manos y así luce ahora #Radiohrn https://t.co/1xHUXRdwHQ

Na nové videonahrávce agentury AFP má Badžandar pravou ruku ještě v obvazu, levá ruka je vidět. Bradavice jsou odstraněné a je patrné, že pacient dokáže pohybovat i prsty.

Kůže jako kůra stromů

Nemoc zvaná epidermodysplasia verruciformis, nebo též Lewandowskyho-Lutzův syndrom, je velmi vzácné neléčitelné onemocnění. Lidská kůže se při něm podobá kůře stromů, proto se těmto lidem říká stromoví lidé. Příčina může být dědičná, postihuje také lidi s výrazně oslabenou imunitou.

Badžandar pochází z chudé rodiny, která neměla na časnější lékařský zákrok. Proto dosáhlo jeho onemocnění takových rozměrů. Celkem jeho obrovské bradavice, připomínající kůru stromů, vážily asi pět kilogramů.

Koncem loňského roku se o nemocném mladíkovi dozvěděl novinář z agentury AFP, který o případu napsal. Díky tomu posléze bangladéšská vláda nabídla muži, že mu operaci zaplatí. Takže začátkem roku nastoupil do univerzitní nemocnice v bangladéšské metropoli Dháce.

Jak se bude Badžandarova nemoc vyvíjet dál, lékaři nedokážou odhadnout. „Tyto operace jsou jen dočasným řešením. Jelikož neznáme přesnou příčinu nemoci, nemůžeme ho definitivně vyléčit. Ale doufáme, že příště budeme moci odstranit jeho bradavice dříve, než dorostou tak obřích rozměrů,“ uvedl již dříve lékař Samanta Lal Sen.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat