27. října 2011 12:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Supy má zachránit 'supí restaurace' bez chemie

Sup (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sup (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

KÁTHMÁNDÚ Nepálským supům, jejichž populaci zdecimoval lék diclofenac podávaný ve velkém místním kravám, které představují hlavní supí stravu, svitla naděje na záchranu. Místní ochranáři pro ně začali vytvářet řetězec "restaurací" s masem nezamořeným nebezpečnou látkou.

Krmiště pro supy vznikají v Nepálu poslední čtyři roky. Zatím poslední, které je v blízkosti hory Annapurna, se zasloužilo o pětinásobný nárůst počtu kriticky ohrožených supů, uvedli tento týden místní ochránci přírody.

Důležitý mrchožrout

Ztráta hlavního mrchožrouta v Nepálu vedla k nárůstu počtu rozkládajících se mršin a k následnému zvýšení počtu toulavých psů a šíření vztekliny, sněti slezinné a tuberkulózy. Proto přišli ochránci přírody s nápadem na "zdravé supí restaurace".

Na přelomu století nepálské nebe křižovalo na 300.000 supů, ale pak, jak potvrdily vědecké studie, jejich počet klesl během pouhých několika let o více než 90 procent. Může za to diclofenac. Pokud ho supové s masem sežerou, uhynou na selhání ledvin obvykle během 24 hodin. Tři z šesti druhů nepálských supů jsou proto nyní vedeny jako kriticky ohrožené.

Zabíjet krávy, které jsou v převážně hinduistickém Nepálu považovány za posvátné, je zakázáno. Ochránci proto skupují nemocné a umírající kusy, které svážejí na farmy u "supích restaurací", a tam je léčí - pokud je to třeba - jinými prostředky proti bolesti, než je pro supy smrtelný diclofenac.

Krávy jsou tu chovány až do přirozené smrti. Po ní je proveden test na přítomnost diclofenaku, a pokud je negativní, jsou staženy z kůže a odvezeny do lesa, aby se staly hlavním supím chodem.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz