Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Supy má zachránit 'supí restaurace' bez chemie

Magazín

  12:00
KÁTHMÁNDÚ - Nepálským supům, jejichž populaci zdecimoval lék diclofenac podávaný ve velkém místním kravám, které představují hlavní supí stravu, svitla naděje na záchranu. Místní ochranáři pro ně začali vytvářet řetězec "restaurací" s masem nezamořeným nebezpečnou látkou.
Sup (ilustrační foto)

Sup (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Krmiště pro supy vznikají v Nepálu poslední čtyři roky. Zatím poslední, které je v blízkosti hory Annapurna, se zasloužilo o pětinásobný nárůst počtu kriticky ohrožených supů, uvedli tento týden místní ochránci přírody.

Důležitý mrchožrout

Ztráta hlavního mrchožrouta v Nepálu vedla k nárůstu počtu rozkládajících se mršin a k následnému zvýšení počtu toulavých psů a šíření vztekliny, sněti slezinné a tuberkulózy. Proto přišli ochránci přírody s nápadem na "zdravé supí restaurace".

Na přelomu století nepálské nebe křižovalo na 300.000 supů, ale pak, jak potvrdily vědecké studie, jejich počet klesl během pouhých několika let o více než 90 procent. Může za to diclofenac. Pokud ho supové s masem sežerou, uhynou na selhání ledvin obvykle během 24 hodin. Tři z šesti druhů nepálských supů jsou proto nyní vedeny jako kriticky ohrožené.

Zabíjet krávy, které jsou v převážně hinduistickém Nepálu považovány za posvátné, je zakázáno. Ochránci proto skupují nemocné a umírající kusy, které svážejí na farmy u "supích restaurací", a tam je léčí - pokud je to třeba - jinými prostředky proti bolesti, než je pro supy smrtelný diclofenac.

Krávy jsou tu chovány až do přirozené smrti. Po ní je proveden test na přítomnost diclofenaku, a pokud je negativní, jsou staženy z kůže a odvezeny do lesa, aby se staly hlavním supím chodem.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat