Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Švédští hospodští si pochvalují zákaz kouření

Magazín

  19:45
Stockholm - Přesně před rokem, 1. června 2005, byl po zhruba pětiletých diskusích ve všech švédských barech, restauracích a hospodách zaveden zákaz kouření. Podle čerstvého průzkumu je plných 94 procent restauračních zařízení po prvním roce se zákazem spokojeno, a to i přes počáteční obavy a skepsi.

Restaurace bez kouře Švédům vyhovují foto: Lidové noviny

"Neměli jsme pravdu. Funguje to výborně," přiznal dnes ve švédském tisku Mats Hulth, šéf Organizace provozovatelů švédských hotelů a restaurací (SHR) a donedávna jeden z nejostřejších kritiků nového opatření.  "Mýlil jsem se, ale v tomto případě mám ze svého omylu radost," dodal.

Průzkum SHR zjistil, že 16 procent restauračních zařízení po zákazu kouření zvýšilo své příjmy a 78 procent setrvalo na dřívější úrovni. Zákaz tak navzdory mnohem skeptičtějším prognózám "ochudil" jen šest procent švédských restaurací.

K dřívějším skupinám dokonce přibyla nová skupina návštěvníků. "Ti, kdo dříve nechodili kvůli kouři, nyní začali restaurace navštěvovat," uvedl Hulth. Jde například o rodiče s dětmi nebo o matky s kočárky, které se chtějí sejít v kavárně a popovídat si."

Stěžuje si jen desetina Švédů

I průzkumy pořízené letos na jaře naznačují vysokou spokojenost švédské veřejnosti. Za přínosný považovalo zákaz až 90 procent dotázaných. Také personál dotyčných zařízení byl vesměs spokojen s tím, že práce v nezakouřeném prostředí je zdravější a méně únavná než dlouhodobý pobyt v restauraci plné kouřících hostů.

"Úspěšné zavedení zákazu znamená, že situace k takovému kroku ve veřejnosti nazrála a veřejné mínění se vcelku jednoznačně postavilo za to, aby nikdo proti své vůli nemusel vdechovat tabákový kouř," uvedl v deníku Aftonbladet Göran Boethius, lékař z preventivní protitabákové jednotky nemocnice v Östersundu. "V pokračující kampani je nyní důležité více se zaměřit na ty, pro něž odložení cigarety již není jen jednoduchou otázkou vlastní volby," dodal.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat