Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Svišť Phil má jasno. Zima bude šest týdnů

Magazín

  17:30
PUNXSUTAWNEY - Ještě šest týdnů by podle tradiční předpovědi pensylvánského sviště Phila měla trvat letošní zima. Proslulý zvířecí meteorolog poté, co dnes ráno místního času vylezl ze své nory v městečku Punxsutawney, spatřil svůj stín.

Pensylvánský svišť Phil předpověděl ještě šest týdnů zimy. foto: Reuters

Podle více než stoleté tradice to znamená, že zima jen tak neodejde. Jiní a méně slavní svišti-prognostici s tím prý ale nesouhlasí. A letošní nezvykle teplá zima ve Spojených státech jim, zdá se, dává za pravdu.

Philovu předpověď dnes před několika tisíci přihlížejícími v Punxsutawney tlumočil viceprezident místního Svištího klubu Mike Johnson. "Vidím mnoho stínů. A tak nás čeká ještě šest týdnů zimy," řekl na slavnosti dobře známé i v Česku z komedie Na hromnice o den více s komikem Billem Murrayem v hlavní roli.

Sviští předpovědi mají čtyřicetiprocentní úspěšnost

Pokud by svišť naopak svůj stín nezahlédl, znamenalo by to, že se blíží jaro. Nakonec ale může být všechno jinak. Svišťovy předpovědi totiž mají jen asi čtyřicetiprocentní úspěšnost, byť to členové Svištího klubu, podle nichž je Phil neomylný, neradi slyší. Z nepříliš přesných záznamů přitom vyplývá, že svišť dosud ve zhruba 100 případech předpověděl zimu a v 16 jaro.

Pensylvánský svišť Phil předpověděl ještě šest týdnů zimy.

Phil ale podle deníku The Los Angeles Times není jediným svištěm, který na severoamerickém kontinentu předpovídá na Hromnice počasí. Například v městečku Dunkirk ve státě New York mají Davea. Jeho předpovědi jsou prý přesnější, protože zatímco Phila vytáhnou z nory a předvádí ho davu, svišť z Dunkirku z ní leze sám. Letos žádný stín nezahlédl, což znamená jaro.

Se stejnou předpovědí pak přišel i Chuck z newyorské městské části Staten Island, kterého i letos vytáhl z nory starosta Michael Bloomberg. Obřad se na rozdíl od roku 2009 letos obešel bez incidentů. Tehdy zvíře starostu kouslo do prstu. List The Los Angeles Times si nicméně všimnul, že Bloomberg nic neponechal náhodě a navlékl si rukavice.

Sviští slavnosti v Punxsutawney

Slavnost v Punxsutawney je ale navzdory konkurenci stále největší a nejpopulárnější. Letos na ní pořadatelé očekávali až 18.000 lidí. Sviští klub tu předpovídání počasí inspirované starou německou legendou u nory na Krocaním vršku v Punxsutawney pořádá již přes 125 let. Ceremoniál přenášejí televizní a rozhlasové stanice po celých Spojených státech.

Počasí prý přitom v Punxsutawney oznamuje stále stejné zvíře, byť se normálně svišti v přírodě dožívají kolem šesti let a v zajetí kolem deseti let. Phil si ale prý každé jaro podle pověsti lokne kouzelného punče, který ho ochrání před smrtí.

Jeho nevšední regenerační schopnosti jsou živou vodou i pro Punxsutawney. Z původně místní slavnosti s recesistickými rysy se časem vyvinula komerčně úspěšná záležitost. Horské městečko se 6500 obyvateli asi 100 kilometrů od Pittsburghu se díky ní stává cílem mnoha turistů, které lákají i různé doprovodné události jako trhy, zábavy, plesy a slavnosti.

Autoři: ,

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...