Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Syfilidu přivezl Kolumbus

Koláž Šimon/LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koláž Šimon/LN |

CHICAGO Když slavný filozof doby osvícenství Voltaire označil Kryštofa Kolumba jako hlavního viníka pandemie nemoci syfilis, která zachvátila Evropu konce 15. století, zřejmě se mnoho nemýlil. Nejnovější vědecké výzkumy jeho domněnku potvrzují.

Již stovky let se vedou nejrůznější spory o geografickém původu této sexuálně přenosné choroby. S novým důkazem, který teorii o „americkém“ původu nákazy této pohlavní choroby podporuje, nyní přišli vědci z univerzity v Atlantě.

V roce 1493 se Kryštof Kolumbus vrátil ze své historicky první cesty do Nového světa. Nemoc syfilis byla poprvé zaznamenána o dva roky později, v roce 1495 mezi francouzskými žoldnéři v přístavním městě Neapol. Odtud se pak rozšířila po celé Evropě. Někteří historikové se domnívají, že oni francouzští žoldnéři pocházeli z Kolumbovy posádky a nemoc si přivezli z Ameriky jako následek dovádění s domorodými ženami. Odpůrci tohoto názoru tvrdí, že nemoc byla naopak převezena na nový kontinent z Evropy.

Nejnovější studie ukazují, že půl tisíciletí stará hypotéza, podle níž syfilidu do Evropy přivezl Kryštof Kolumbus a jeho námořníci, je zřejmě pravdivá. Genetická analýza bakterie, která syfilidu způsobuje, prý totiž napovídá, že jejím nejbližším příbuzným je původce tropické kožní nemoci, jež se vyskytuje výhradně v Jižní Americe. Tým vědců, který se zabýval analýzou spirochét, tedy šroubovitých bakterií způsobujících onemocnění syfilis, vedla Kristin Harperová. Podle ní „kolumbovská“ teorie o importu nemoci námořníky může platit. „Když spojíte naše genetická data s tím, co víme o epidemii v Neapoli v roce 1495, pak je tu pro kolumbovskou hypotézu velmi silný opěrný bod,“ myslí si Harperová.

Výzkum podpořil domněnky
O souvislosti první evropské epidemie syfilidy s návratem lodí Kryštofa Kolumba se mluví už velmi dlouho, ale teď takový závěr podpořil rozsáhlý fylogenetický výzkum. Vědci porovnávali kmeny bakterie Treponema, jež způsobuje syfilidu i další choroby, na 26 místech na celém světě. A došli k tomu, že syfilis vykazuje největší příbuznost s kožní chorobou, jež se vyskytuje pouze v Jižní Americe. Podle Harperové mohla bakterie této kožní nemoci po přemístění do Evropy zmutovat, a tak vznikla syfilis, která později na starém kontinentě zdecimovala miliony lidí.

Kolegové Kristin Harperové ale už nyní se závěry její studie polemizují. Například Connie Mulliganová z univerzity na Floridě nepovažuje teorii o „americkém“ původu syfilidy ani zdaleka za prokázanou.

Důkaz o tom, že Kolumba podezírali již v 18. století, najdeme ve Voltairově satirickém díle Candide neboli optimismus. V něm Candidův učitel Panglos vysvětluje, jak nemoc syfilis připlula k evropským břehům a jak bylo její řádění spravedlivé. „Kdyby Kolumbus nepřivezl z amerických ostrovů tuhle chorobu, neměli bychom ani čokoládu,“ řekl Panglos. Sám na následky této nemoci ztratil oko a ucho. Kdyby žil jen o pár století později, mohl by být jednoduše vyléčen penicilinem.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...