23. srpna 2012 10:49 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Symbol studené války v Česku: Bombardér B-52 přiletí na Dny NATO

Na letiště Leoše Janáčka v Mošnově u Ostravy příletěl na Dny NATO strategický bombardér B-52 Stratofortress | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na letiště Leoše Janáčka v Mošnově u Ostravy příletěl na Dny NATO strategický bombardér B-52 Stratofortress | foto: ČTK

OSTRAVA Americké letectvo představí na zářijových Dnech NATO, které se konají na mošnovské letišti nedaleko Ostravy, dva bombardéry B-52H Stratofortress. Jeden letoun si budou moci návštěvníci prohlédnout přímo na zemi, druhý stroj se pak předvede i ve vzduchu. Podle organizátorů akce jde o historicky první letovou ukázku tohoto bombardéru ve střední Evropě, informoval Zbyněk Pavlačík z pořádající společnosti.

Oba stroje na Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády České republiky dorazí ze základny v Barksdale ve státě Louisiana. Letouny, které jsou symbolem studené války, se kromě Dnů NATO zúčastní také společného cvičení se vzdušnými a pozemními jednotkami české armády.

Organizátoři připomněli, že letos v dubnu uplynulo 60 let od okamžiku, kdy první letoun B-52 odstartoval z letiště nedaleko Seattlu ke svému prvnímu letu. Letošní rok je v této souvislosti nazýván rokem B-52. A právě toto výročí je jedním z hlavních důvodů, proč americké letectvo do Ostravy vysílá dva stroje.

Patnáctiminutový let

"Možnost letové ukázky B-52 byla prioritou v rámci našich březnových jednání o možnostech letošní účasti se špičkami velení US Air Force Reserve. Velmi si vážíme této nabídky," uvedl Pavlačík. Samotná letová ukázka B-52 bude trvat asi 15 minut a bude se skládat ze vzletu, simulovaného taktického manévru, průletu na nízké rychlosti pro možnost fotografování a přistání s brzdícím padákem.

Americké letectvo se letos navíc předvede ve dvou premiérových letových ukázkách. Vedle B-52 budou mít návštěvníci možnost zhlédnout premiérovou ukázku doplňování paliva českých Gripenů z americké létající cisterny KC-135.

Šedesát vojenských letounů

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR se konají ve dnech 22. a 23. září.

Loni na dvoudenní akci zavítalo 225 tisíc návštěvníků. Letos bude na akci k vidění celkem 60 vojenských letounů. K dalším atraktivním ukázkám bude patřit například vystoupení proslulé britské akrobatické skupiny Red Arrows, francouzské předvedení dvojice nadzvukových bitevníků Mirage 2000N, italský stíhač Eurofighter Typhoon či švýcarský vrtulník Super Puma.

Lidovky.cz, ČTK