22. května 2009 11:42 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Tasmánští čerti vymírají

Tasmánskému čertovi hrozí vyhynutí, Austrálie ho zařadila na seznam ohrožených druhů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tasmánskému čertovi hrozí vyhynutí, Austrálie ho zařadila na seznam ohrožených druhů. | foto: wikipedia.org

CANBERRA Tasmánskému čertovi hrozí vyhynutí. Austrálie ho zařadila na seznam ohrožených druhů. Prskající vačnatou šelmu decimuje rakovina. Choroba napadá obličejovou část. Zvířata ji mezi sebou přenášejí kousnutím.

Ďábel medvědovitý, který obývá ostrov Tasmánii u jihovýchodních břehů Austrálie, byl z kategorie "zranitelný" přeřazen mezi ohrožené druhy kvůli nutnosti větší ochrany tohoto druhu. Choroba, která napadá jejich obličejovou část, způsobila snížení jejich stavů od roku 1996 o celých 70 procent.

Zvířata mezi sebou přenášejí rakovinu, a to právě obvykle v obličejové části, kousnutím, které je součástí jejich osobitých namlouvacích rituálů, nebo při handrkování o potravu. Nemoc způsobuje nádory, které jim nakonec brání v přijímání potravy a během několika měsíců i smrt vyhladověním.

Ministr životního prostředí Peter Garrett řekl, že odborníci se usilovně snaží zjistit o nemoci co nejvíce, aby mohli zastavit její šíření. Podle vědců však pouze výzkum a chovné programy, do nichž vláda investovala už miliony dolarů, nestačí. Právě zařazení ďábla na seznam ohrožených druhů by mohlo přilákat větší pozornost sponzorů i dalších subjektů. Pomoc v boji proti zákeřné nemoci tasmánských čertů poskytuje i americká filmová společnost Warner Bros., která tuto šelmu proslavila po světě kresleným seriálem, či zakladatel CNN Ted Turner.

Vědci doufají, že se jim podaří najít genetické řešení choroby pomocí mladých šelem, které při laboratorních testech vykazují přirozenou imunitu.

Mezitím však zvířata začal napadat další, zmutovaný druh rakoviny. Ve volné přírodě mimo Tasmánii se tento největší dravý vačnatec na světě už nevyskytuje. Australské zoologické zahrady jej však chovají, aby zabránily jeho úplnému vyhynutí.

Hamish McCallum, který se účastní vědecké záchrany ďáblů, se obává, že by šelma mohla vyhynout do dvaceti let. Jejich stavy jsou nyní odhadovány na pouhých 10 tisíc.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz