Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Australská stanice pomáhá přežít tasmánským čertům

Tasmánský čert | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tasmánský čert | foto: Shutterstock

CANBERRA Na východě Austrálie se loni narodilo 24 tasmánských čertů v chovné stanici, která pomáhá zajistit přežití druhu ohrožovaného nakažlivým onemocněním podobným rakovině. V zařízení s názvem Devil Ark (Čertova archa) na svazích horské oblasti Barrington Tops severně od Sydney odborníci chovají samce a samičky, jež hodlají jednou vrátit na ostrov jihovýchodně od Austrálie, po kterém nesou označení, napsala agentura AFP.

Nádorové onemocnění tváře, kvůli které ďáblům medvědovitým, jinak nazývaným tasmánští čerti, do pěti let hrozí vyhynutí, usmrtí jedince do tří až šesti měsíců. Nákaza se šíří kousnutím při obraně potravy nebo v bojích o území.

ČTĚTE TAKÉ:

"Šance na přežití dnes vypadají špatně. Nemoc byla objevena v roce 1996. O 15 let později se populace snížila o 91 procent," tvrdí ekolog Tim Faulkner z organizace Australian Reptile Park. V současné době "tu není žádná naděje na léčbu, na vakcínu ani na zpomalení šíření nákazy," říká. Vačnatec byl v době, kdy se zdárně množil, považován za škodnou. Nyní se jeho populace odhaduje od několika tisíc po 20 000 až 30 000 jedinců.

Tasmánský čert, kterého tak začali nazývat britští osadníci vyděšení jeho mocnými skřeky, nebyl vždycky pouze symbolem Tasmánie. Do 17. století se proháněl i v dalších oblastech po celé Austrálii. Skutečnost, že postupem doby se životní prostor zvířete omezil na ostrov, podle genetičky Kathy Belovové narušila jeho genetickou informaci a následně imunitní systém.

Tvrdí, že tasmánský čert je nyní náchylnější k nemocem a jeho protilátky nedokážou rozpoznat rakovinné buňky. Její tým z univerzity v Sydney zkoumá nádor, naděje, že najdou vakcínu nebo léčbu, ale prý skomírají. Vědci sázejí především na vytvoření genetické banky a na chov těchto zvířat.

Vypuštění tasmánských čertů do přírody?

"V horizontu 30 let a několika generací doufáme, že budeme mít tasmánské čerty, které budeme moci vypustit do přírody," vysvětluje Belovová.

Zařízení Devil Ark, které připomíná velkou farmu, se rozkládá na 500 hektarech nad osadou Tomalla Station v srdci národního parku. Ve stanici v současnosti žije asi stovka čertů. Do roku 2016 už by to podle odhadů mohlo být 350 jedinců a v následujících letech dokonce tisícovka.

Drobná zvířata se tu prohánějí ve výbězích s bujnou vegetací připomínající jejich přirozené prostředí. Večer mají k žrádlu zdechliny klokanů a jinou kořist a přes den mohou spát. Rozděleni tu jsou podle principu "katalogu plemenných hřebců", aby bylo zajištěno optimální rozmnožování. V každém výběhu je šest až deset jedinců. Samci tvoří asi polovinu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Na rozdíl od čertů odsouzených na smrt v Tasmánii se vačnatci v Tomalla Station mohou v bojích ve výběhu nebo o samičku hryzat bez obav, jak jim velí jejich pudy. "Toto chování je důležité pro jejich přežití, až budou vypuštěni," tvrdí ošetřovatel Adrian Good.

Podle Tima Faulknera je zkušenost s farmou svého druhu jedinečná. Navrácení druhů odchovaných v zajetí zpět do volné přírody je totiž u většiny z nich sázkou do loterie. Mohlo by být nicméně využíváno u jiných živočišných druhů žijících výlučně v Austrálii, jako je koala.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...