Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

VIDEO: Unikátní pohled na vyhynulého tasmánského tygra. Austrálie zveřejnila záběry posledního známého exempláře

Vakovlk tasmánský, známý také jako tasmánský tygr či vlk, na filmu z roku 1935. Jedná se o poslední záběry s tímto dnes vyhynulým živočišným druhem. foto: NFSA - National Film and Sound Archive of Australia

Sydney/Praha - Australský národní filmový a zvukový archiv (NFSA) zveřejnil nově zdigitalizované video s posledním známým exemplářem tasmánského tygra. Záběry z roku 1935 zachycují zvíře několik měsíců před jeho uhynutím a jsou tak zatím nejnovějším záznamem tohoto dnes již vyhynulého živočišného druhu.
  14:44

V krátkém klipu se svým výběhem prochází Benjamin, poslední známý zástupce nyní vyhynulého druhu vakovlků tasmánských. Ti jsou známí také jako tasmánští tygři či vlci. Záběry, které archiv nově zdigitalizoval a zveřejnil, byly pořízeny v dnes již nefungující zoo Beaumaris v tasmánském Hobartu roku 1935. 

Tasmánský čert snad nevyhyne. Začal vzdorovat onemocnění, které ho ohrožovalo

Benjamin zemřel pouhých 18 měsíců po pořízení těchto záběrů 7. září 1936 a jeho smrt je tak považována za vyhynutí celého druhu. Filmového materiálu, který zachycuje tohoto tvora, bylo dodnes dohromady něco málo přes 3 minuty tichého černobílého filmu. Všechen byl pořízen buď v zoo v Beaumaris, nebo v Londýně, kde byla tato zvířata v meziválečném období chována. Australský filmový archiv nyní přispěl cennými 21 sekundami filmu, které podle NFSA veřejnost neviděla přes 85 let. 

Na videu je v pravé horní části možné vidět ošetřovatele Arthura Reida, který buší do pletiva výběhu, pravděpodobně aby donutil Benjamina k nějaké aktivitě. Snímky pak doprovází vypravěč, říkající o druhu, že „je nyní již velmi vzácný, jelikož je vytlačován ze svého přirozeného prostředí postupem civilizace“.

Vědci se vydají za tasmánským vlkem. Vyhynulý živočich byl údajně spatřen v Austrálii

Zvíře známé jako tasmánský tygr či vlk, jinak vakovlk tasmánský, byl druh masožravého vačnatce, který připomínal vlka, psa či lišku. Označení „tygr“ si vysloužil výraznými pruhy na hřbetě. Lovil klokany a také hlodavce či menší ptáky. Původně obýval kontinent Austrálie, kde ale vyhynul přibližně před 2000 lety. Poté se vyskytoval na ostrově Tasmánie, kde ho lidé považovali za škůdce a jeho počty se kvůli lovu a dovezeným psům postupně snižovaly, píše CNN. 

Od Benjaminovy smrti roku 1936 je druh oficiálně považovaný za vyhynulý, občas se ale objevují zprávy o jeho údajném spatření, které se zatím nepodařilo ověřit. Mezi jeho nejbližší žijící příbuzné patří ďábel medvědovitý, jinak zvaný tasmánský čert.

Nově zdigitalizovaný filmový materiál byl součástí krátkého nekompletního cestopisného filmu Tasmania the Wonderland, jehož autorem byl pravděpodobně filmař z Brisbane Sidney CookJedná se o jediný profesionálně produkovaný filmový záznam pořízený v době, kdy tento zvířecí druh ještě přežíval v zajetí. 

NFSA doufá v možné další objevy snímků tohoto zvířete, například v barevný film nebo video jedince v divočině. Nejtoužebněji očekávané je ale nelezení záznamu, na němž by byl zachycen i nějaký zvuk, které vakovlk vydával. Podle archivu je určitá naděje, že se takový materiál ještě podaří objevit, protože v době po vynálezu filmu byli tasmánští tygři vystaveni i v dalších zoo v Austrálii a zbytku světa. „Zůstáváme optimističtí, že se objeví více záznamů v dalších sbírkách,“ píše se v tiskové zprávě

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!