Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Těhotná žena se nudila. Vybrala tedy stovky autolékáren pro Afriku

Dobrovolnické centrum v Ústí nad Labem počítá autolékarny, které v těhotenství vybrala Petra Langová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dobrovolnické centrum v Ústí nad Labem počítá autolékarny, které v těhotenství vybrala Petra Langová. | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM V Ústí nad Labem iniciovala sběr autolékárniček těhotná Petra Langová, která se doma bez práce před porodem nudila. Ve spolupráci s dobrovolnickým centrem jich vybrala 257, sbírka ale stále pokračuje. Sdružení Adra vybrané lékárničky poveze do keňského města Itibo. Přijede si je vyzvednout, poté co Langovou, která o víkendu porodila, propustí z nemocnice.

"Přišlo mi, že lékárničky v Ústí nad Labem nikdo nevybírá. Já jsem byla před porodem bez práce, měla jsem na to čas, tak jsem oslovila dobrovolnické centrum," řekla Langová, které se dosud nikdy v žádné charitě neangažovala.

Lidé neměli zpočátku zájem
Dobrovolnické centrum oslovila se svým nápadem vloni před Vánoci. "Přišla za mnou cizí žena v pokročilém stupni těhotenství, že by chtělo uspořádat sbírku autolékárniček. Zpočátku jsem k tomu byla poměrně skeptická," uvedla vedoucí Dobrovolnického centra Lenka Černá. Měla tehdy obavy, zda jsou malé prostory sdružení v centru Ústí pro takový projekt vhodné.

Až do 21. ledna se zdálo, že Ústečané nemají o sbírku, která v jiných regionech byla poměrně úspěšná, zájem. "Pak ale lidé začali chodit, zapojily se základní školy a gymnázium," řekla Černá. Kolem 70 vyřazených lékárniček přidal také Dopravní podnik města Ústí nad Labem. K dnešnímu dni se jich v Dobrovolnickém centru sešlo 257. "Ještě tři pytle mají v ústecké Masarykově nemocnici, která s námi spolupracuje," dodala Černá.

Dobrovolnické centrum v Ústí and Labem

Od hlavní sestry ústecké nemocnice Markéty Svobodové pořadatelky sbírky vědí, že přestože se u obvazů v Česku udává doba použitelnosti, dají se v Africe využít i 28 let od výroby. "Informovali jsme se, abychom nedělaly jenom práci pro práci," dodala Černá. Petra Langová o víkendu předčasně porodila, proto se ukončení sbírky muselo o pár dní posunout. "Z Adry přijedou, až bude Petra i malá Leontýnka doma," uzavřela vedoucí centra.

Autolékárničky sbírají v celém Ústeckém kraji. Několik tisíc, které vybrala žatecká vojenská základna, odvezou postupně vojáci do Afghánistánu.

"Lékárničky, které neodpovídají naší legislativě, tam mohou ještě hodně pomoci. Národní armáda a policie tam nemá dostatek zdravotnických prostředků," řekla koncem prosince mluvčí velitelství 4. brigády rychlého nasazení v Žatci Lada Kovářová. Několik stovek lékárniček, které stejně jako ty ústecké poveze Adra do Afriky, vybraly také magistrát, nemocnice a občanská sdružení v Mostě.

Sbírají se lékárničky, které neodpovídají legislativě, a řidiči je proto začátkem roku museli vyměnit za nové.

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!