Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Tekuté marocké zlato. Za arganový olej zaplatíte víc než za nejčistější olivový

Arganový olej | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arganový olej | foto: Shutterstock

Arganový olej má pro Maročany cenu zlata, i proto se mu přezdívá jednoduše marocké zlato. Lisuje se z plodů arganovníku, který jinde na světě neroste. V zemi se používá už staletí, místní obyvatelé si ho přidávají do jídel a je běžné, že denně vypijí jednu až tři lžičky oleje.

Arganový olej je tradiční součástí marocké kuchyně. Vyznačuje se pozitivními účinky na zdraví a i v Maroku ho považují za delikatesu. Má výrazné oříškové aroma, a proto mnohdy stačí k dochucení jídel pouze jedna kapka.

Slouží ale také jako přírodní prostředek v péči o těle. Obsahuje karotenoidy, fytosteroly a skvalen, který bráni nadbytečné tvorbě cholesterolu, ale také nenasycené mastné kyseliny, především Omega 9 a Omega 6. Kosmetický olej zpomaluje stárnutí pleti a chrání před UV zářením, proto se využívá i v péči o vlasy a pleť. Na trhu se objevuje čím dál víc produktů s jeho obsahem, ale pakliže vám více vyhovují přírodní produkty, zvolte čistý, ručně lisovaný arganový olej, který do Česka dováží například firma Argand‘Or nebo Lush, která z něj vyrábí ručně kosmetiku. 

Arganový olej (ilustrační foto)
Arganový olej se lisuje z plodů arganovníku

Arganový olej obsahuje velké množství vitaminu E a mastných kyselin, které pomáhají zklidňovat, hydratovat, oživovat a chránit pokožku, vlasy i vlasovou pokožku a předcházet oxidaci kožních buněk. Lush jej kupuje od ženských družstev, která v Maroku pracují na získávání trvale udržitelného arganového oleje.

Arganovník, který okupují kozy

Jak se argan sbírá?

Po nasbírání vzácných arganových plodů brzy ráno, ještě než je stihnou spást všudypřítomné kozy, nosí členky družstva jádra plodů do komunitní budovy a zde začnou s procesem jejich zpracovávání. V Ifrawnlhně pracuje v současné době 42 žen, které každý den k výrobě oleje připraví v průměru 1 kg arganových jader, z kterých musí odstranit vnější dužinu a rozbít pevnou skořápku, která jádro obklopuje. 

Berberové „marocké zlato“ po celá staletí používají pro kulinářské účely, k výrobě kosmetiky a také pro jeho léčivé vlastnosti. V posledních deseti letech se však arganový olej stal velkým hitem i v mezinárodním kosmetickém průmyslu. Při správném a etickém zacházení by tento boom mohl pro místní komunity znamenat značný udržitelný zdroj příjmů.

Jádra se pak převážejí do Agádíru, kde se lisují a získává se z nich vzácná jantarově žlutá tekutina. Na jeden litr oleje je třeba zpracovat přibližně 2,3 kg arganových jader. Aby nic z plodů nepřišlo nazmar, prodává se lokálně pro kosmetické účely „arganová pokrutina“ (vedlejší produkt procesu lisování oleje), zatímco výživnou dužinou se krmí zvířata ve vesnicích a prázdné skořápky se používají jako palivo.

V současné době existuje asi 22 vesnických družstev, která zasílají svá zpracovaná jádra do Agádíru. Odtud je výroba arganového oleje řízena. Volený prezident a sdružení zajišťují kontroly kvality a export a současně řídí poptávku.

Arganový olej

Stojí za zmínku, že mimořádné účinky ručně lisovaného bio arganového oleje potvrdila i průkopnická studie provedená prof. Dr. Ralfem-Thomasem Mitchelem. Ten s jeho pomocí léčil pacienty s různými dermatologickými obtížemi (opary, lupénka, plísně atd.). Výsledky byly skutečně přesvědčivé - po osmi týdnech došlo k viditelnému zlepšení u zhruba 75% zúčastněných osob. 

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!