Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Téměř tři čtvrtiny Čechů nevědomky ohrozily firemní data

Magazín

  4:40
Téměř tři čtvrtiny Čechů v práci minimálně jednou během svého působení nevědomky ohrozily firemní databázi nebo jiný citlivý dokument či data. Dobře ochráněná je přitom jen každá desátá společnost. Vyplývá to z analýzy společnosti Safetica.

Počítačová myš (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Z naší praxe víme, že až 95 procent firem řeší únik souborů s firemními daty. Nejčastěji jde o excelovou tabulku nebo jiný typ databáze. Obvykle k pochybení dochází omylem. Mnoho lidí si ani nepřipouští, že by mohlo jít o problém,“ uvedl ředitel Safetiky Petr Žikeš.

Chytrý vysavač sbírá data z místností, může je sdílet s cizími firmami. Dostal anticenu Big Brother

Podniky většinou žádný systém zabezpečení interních dat a know-how nemají a pokud ano, tak pouze ve formě bezpečnostní směrnice. Pokud něco nastaveno mají, tak to zaměstnanci spíše nedodržují, nebo je to nedostatečně řešené, uvedla firma.

Závažný bezpečnostní incident zažila například soukromá klinika na léčbu neplodnosti, když její lékař běžně stahoval evidenci klientů na nezašifrovaný flash disk a ten ztratil. V jedné stavební firmě zase asistentka poslala omylem e-mailem podklady pro mzdy na celou firmu.

Výjimkou ale nejsou ani případy, kdy si někdo chce zjednodušit vlastní podnikatelský začátek a využije k tomu know-how společnosti, ve které pracuje. V jedné z tuzemských firem vyrábějících papírové obaly si šéf vývoje stáhnul všechny plány obalů a seznam zákazníků. Následně založil vlastní firmu a přetáhl největšího klienta původní firmy, uvedla Safetica.

Autor: