Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tisíce Číňanů stály hodiny frontu na Jana Nepomuckého

Magazín

  19:03
ŠANGHAJ/PEKING - Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 v čínské Šanghaji poprvé otevřel brány návštěvníkům při zkušebním dni. Přilákal téměř 30 000 lidí, což je maximální kapacita pavilonu.

Číňané ve frontě na světové výstavě Expo 2010. foto: Reuters

V tiskové zprávě o tom informovala přípravná kancelář české účasti na Expu.

Světová výstava začne 1. května. Dnešní zkušební den byl prvním ostrým testem českého pavilonu. Čínští návštěvníci měli podle očekávání největší zájem o dvě bronzové plakety ze sochy Jana Nepomuckého na Karlově mostě.

Desky, které si turisté hladí pro štěstí, byly z mostu sejmuty a zapůjčeny na půl roku, po který výstava potrvá, do Šanghaje.

"Tisíce lidí čekaly v dlouhé frontě, aby si na ně mohly sáhnout pro štěstí," uvedli organizátoři české expozice. Dalším oblíbeným exponátem byl podle nich "Czechoscope" - model letadla, v němž se mohou návštěvníci virtuálně proletět nad nejkrásnějšími kouty České republiky. Zájem byl také o videoprojekci mladého českého výtvarníka Jakuba Nepraše, která návštěvníky vtáhne do imaginárního světa animací promítaných na objekty z plexiskla.

Český pavilon zvenčí pokrývají hokejové puky, které vytvářejí půdorys pražského Starého Města. V expozici bude 22 velkých kostek s exponáty, které se snaží představit především současné Česko. Upozorní ale i na Karlův most, lodní šroub nebo Járu Cimrmana. Česká vláda na "ekonomickou a kulturní olympiádu národů" vyčlenila kolem půl miliardy korun.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...