Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tisíce Číňanů stály hodiny frontu na Jana Nepomuckého

Magazín

  19:03
ŠANGHAJ/PEKING - Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 v čínské Šanghaji poprvé otevřel brány návštěvníkům při zkušebním dni. Přilákal téměř 30 000 lidí, což je maximální kapacita pavilonu.

Číňané ve frontě na světové výstavě Expo 2010. foto: Reuters

V tiskové zprávě o tom informovala přípravná kancelář české účasti na Expu.

Světová výstava začne 1. května. Dnešní zkušební den byl prvním ostrým testem českého pavilonu. Čínští návštěvníci měli podle očekávání největší zájem o dvě bronzové plakety ze sochy Jana Nepomuckého na Karlově mostě.

Desky, které si turisté hladí pro štěstí, byly z mostu sejmuty a zapůjčeny na půl roku, po který výstava potrvá, do Šanghaje.

"Tisíce lidí čekaly v dlouhé frontě, aby si na ně mohly sáhnout pro štěstí," uvedli organizátoři české expozice. Dalším oblíbeným exponátem byl podle nich "Czechoscope" - model letadla, v němž se mohou návštěvníci virtuálně proletět nad nejkrásnějšími kouty České republiky. Zájem byl také o videoprojekci mladého českého výtvarníka Jakuba Nepraše, která návštěvníky vtáhne do imaginárního světa animací promítaných na objekty z plexiskla.

Český pavilon zvenčí pokrývají hokejové puky, které vytvářejí půdorys pražského Starého Města. V expozici bude 22 velkých kostek s exponáty, které se snaží představit především současné Česko. Upozorní ale i na Karlův most, lodní šroub nebo Járu Cimrmana. Česká vláda na "ekonomickou a kulturní olympiádu národů" vyčlenila kolem půl miliardy korun.

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.