Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

‚Tlapkalates‘ a ‚dóga‘. Tak vypadají odtučňovací tábory pro zvířata

Magazín

  6:12
LOS ANGELES - Obezita není jen problémem lidí. Čím dál tím rozšířenější nadváha u domácích mazlíčků vedla ke vzniku odtučňovacích táborů a farem, které nabízejí třeba "tlapkalates", "dógu" nebo "štěko-pólo", což jsou psí verze cvičení pilates, jógy a bazénové hry Marco Polo, napsala agentura AP.

Pes v pozici spodního psa. foto: Shutterstock

V USA trpí nadváhou nebo je obézních 53 procent psů, zatímco před čtyřmi lety to bylo 45 procent. U koček dosahuje procento "tlusťošek" téměř 58 procent, řekl doktor Ernie Ward, veterinář a zakladatel Svazu pro prevenci zvířecí obezity se sídlem ve městě Calabash v Severní Karolíně.

ČTĚTE TAKÉ:

Psi s nadváhou mohou trpět cukrovkou, problémy s klouby, srdečními chorobami a hrozí jim kratší předpokládaná délka života, stejně jako v případě obézních lidí, dodal.

Hubnoucí program na míru

Většina luxusních hotelů a lázní pro domácí mazlíčky po celých Spojených státech je schopná připravit odtučňovací program pro boubelatého psa nebo kočku na míru. Ale jen málo zařízení zatím má hubnoucí programy pro větší skupiny.

OBEZITA U ZVÍŘAT

Podle doktora Warda je nejčastější příčinou psí obezity příliš mnoho pamlsků, které jim páníčci krom jídla dávají, a také málo pohybu. Více než 80 procent majitelů psů dává svým mazlíčkům pamlsky dvakrát nebo víckrát denně. Jde o stejný trend jako u dětí, dodal Ward. "Děti, psi a kočky se nekrmí sami," řekl. "A my se k našim zvířatům chováme jako k dětem."

Fenka zlatého retrívra Ceili ztloustla, protože jí malý syn jejích páníčků rád házel chutné kousky jídla ze své vysoké stoličky. Když vážila víc než 50 kilogramů, zapsala ji majitelka Eileen Bowersová do pětidenního fitness-tábora v Morris Animal Inn.

Krom cvičení "tlapkalates" byl pobyt naplněný plaváním, procházkami po horách, běháním na pásu, pleťovými maskami a zdravými pochoutkami, jako je bio směs granola, zelené fazolky a mrkev. Cílem bylo dát Ceili a dalším 40 psům start do zdravějšího života, řekla mluvčí zařízení Debora Montgomeryová.

‚Štěko-pólo‘ a další metody

Ptáte se, jak pes dokáže udělat některou z ásaN, tedy pozic klasické jógy? V psí verzi ani nemusíte poznat, že jde vlastně o jógu. "Dóga" a "tlapkalates" jsou si v tomto ohledu podobné - obojí cvičení je o protahování a zároveň trénování síly, rovnováhy a pružnosti. Při "dóze" jde o protahování u země, zatímco "tlapkalates" využívá vyšší balanční pomůcky, například cvičební míče, vysvětlila Montgomeryová.

Pes na balanční pomůcce.

A "štěko-pólo si vzalo inspiraci z lidské hry v bazénu. Psi se při ní ráchají ve vodě. Cvičitel vykřikne: "Štěkej!" a plavající pes, který se ozve první, dostane hračku.

Bowersovi začali Ceili posílat na odtučňovací kúru před několika měsíci, když se fenka dostala na 57 kilogramů. U samiček tohoto plemene je přitom normální váha 25 až 31 kilogramů. Ceili se už dostala na 53 kilogramů, ale v pravidelných fitness-kúrách bude pokračovat.

Autoři: ,

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč