Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Toužíte po setkání s upíry? Vyražte na filmovou oslavu do Bruselu

Mimozemšťan (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mimozemšťan (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL V prostorách prestižního bruselského kulturního centra BOZAR se nyní prohánějí upíři a ufoni. A spolu s nimi tisíce lidí, kteří zamířili na 33. ročník Bruselského mezinárodního festivalu fantastického filmu (BIFFF).

Letos organizátoři promítají přes stovku celovečerních filmů a okolo tří desítek filmů krátkometrážních. Některé z nich mají přitom na festivalu své evropské premiéry.

Jak vysvětlil spoluzakladatel BIFFF a dodnes jeden z jeho hlavních organizátorů Freddy Bozzo, jedním z cílů letošního ročníku je přiblížit divákům žánrovou kinematografii tří zemí: Jižní Koreje, Hongkongu a Argentiny.

Celkem 13 snímků, mimo jiné také z Jižní Koreje a Hongkongu, nabídne také retrospektiva nejlepších filmů s bojovým uměním kung-fu. Když má Bozzo popsat dramaturgii celého festivalu, použije slovo „eklektický“.

Je to filmová oslava

„Je to ale víc než přehlídka, je to filmová oslava,“ míní také. Právě proto je vstup do prostor centra BOZAR mimo samotné kinosály zdarma a s širokou nabídkou překvapení a rozptýlení.

V prapodivných maskách filmových postav jsou tak k potkání nejen dobrovolníci pomáhající zajišťovat chod přehlídky, ale i někteří z diváků.V sobotu večer se ostatně odehrál eden z tradičních vrcholů přehlídky. Ples upírů začíná o půlnoci a podle Bozza bývá obvyklé, že komplikované masky jeho účastníci chystají i několik týdnů dopředu.

Ovšem také vážní zájemci o sci-fi, fantasy, horrory a podobné filmy si mohou pořídit vše, co je jejich srdci blízké - od sběratelských plakátů na širokou veřejností dávno zapomenuté snímky, přes sošky hlavních postav po luxusní kolekce DVD disků s rozšířenými verzemi a režisérskými střihy filmů. Mnozí z herců a autorů jsou také mezi pozvanými hosty.

Festival, který letos počítá s návštěvou okolo 65.000 lidí, přitom v roce 1982 začal jako fanouškovská iniciativa filmových nadšenců. „Pracovali jsme s mládeží, v kulturním středisku jsme vymýšleli program pro mladé lidi. A založili jsme filmový klub,“ vzpomíná Bozzo.

Fantasy není horror

V té době byla podle něj spousta diváků přesvědčena, že fantastické filmy jsou především horrory, a tak hned jeden z prvních počinů bylo uspořádání retrospektivy „60 let fantastického filmu“, která ukázala pestrost kinematografie tohoto žánru až zpět k černobílým snímkům z meziválečných let. O rok později, v roce 1983, se už uskutečnil opravdový festival, s premiérami a pozvanými hosty. Už tehdy přišlo asi 30.000 lidí, což prý organizátory velmi zaskočilo.

„Fungovalo to a funguje daleko lépe, než jsme si kdy dokázali představit,“ připouští nynější viceprezident festivalu Bozzo. Třináct dní trvající přehlídka slavnostně skončí v neděli.

,
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...