Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Toužíte po setkání s upíry? Vyražte na filmovou oslavu do Bruselu

Magazín

  6:39
BRUSEL - V prostorách prestižního bruselského kulturního centra BOZAR se nyní prohánějí upíři a ufoni. A spolu s nimi tisíce lidí, kteří zamířili na 33. ročník Bruselského mezinárodního festivalu fantastického filmu (BIFFF).
Mimozemšťan (ilustrační foto)

Mimozemšťan (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Letos organizátoři promítají přes stovku celovečerních filmů a okolo tří desítek filmů krátkometrážních. Některé z nich mají přitom na festivalu své evropské premiéry.

Jak vysvětlil spoluzakladatel BIFFF a dodnes jeden z jeho hlavních organizátorů Freddy Bozzo, jedním z cílů letošního ročníku je přiblížit divákům žánrovou kinematografii tří zemí: Jižní Koreje, Hongkongu a Argentiny.

Celkem 13 snímků, mimo jiné také z Jižní Koreje a Hongkongu, nabídne také retrospektiva nejlepších filmů s bojovým uměním kung-fu. Když má Bozzo popsat dramaturgii celého festivalu, použije slovo „eklektický“.

Je to filmová oslava

„Je to ale víc než přehlídka, je to filmová oslava,“ míní také. Právě proto je vstup do prostor centra BOZAR mimo samotné kinosály zdarma a s širokou nabídkou překvapení a rozptýlení.

V prapodivných maskách filmových postav jsou tak k potkání nejen dobrovolníci pomáhající zajišťovat chod přehlídky, ale i někteří z diváků.V sobotu večer se ostatně odehrál eden z tradičních vrcholů přehlídky. Ples upírů začíná o půlnoci a podle Bozza bývá obvyklé, že komplikované masky jeho účastníci chystají i několik týdnů dopředu.

Ovšem také vážní zájemci o sci-fi, fantasy, horrory a podobné filmy si mohou pořídit vše, co je jejich srdci blízké - od sběratelských plakátů na širokou veřejností dávno zapomenuté snímky, přes sošky hlavních postav po luxusní kolekce DVD disků s rozšířenými verzemi a režisérskými střihy filmů. Mnozí z herců a autorů jsou také mezi pozvanými hosty.

Festival, který letos počítá s návštěvou okolo 65.000 lidí, přitom v roce 1982 začal jako fanouškovská iniciativa filmových nadšenců. „Pracovali jsme s mládeží, v kulturním středisku jsme vymýšleli program pro mladé lidi. A založili jsme filmový klub,“ vzpomíná Bozzo.

Fantasy není horror

V té době byla podle něj spousta diváků přesvědčena, že fantastické filmy jsou především horrory, a tak hned jeden z prvních počinů bylo uspořádání retrospektivy „60 let fantastického filmu“, která ukázala pestrost kinematografie tohoto žánru až zpět k černobílým snímkům z meziválečných let. O rok později, v roce 1983, se už uskutečnil opravdový festival, s premiérami a pozvanými hosty. Už tehdy přišlo asi 30.000 lidí, což prý organizátory velmi zaskočilo.

„Fungovalo to a funguje daleko lépe, než jsme si kdy dokázali představit,“ připouští nynější viceprezident festivalu Bozzo. Třináct dní trvající přehlídka slavnostně skončí v neděli.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat