Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

U Portugalska našli 400 let starý vrak lodi, vezla koření z Asie

Magazín

  6:11
Lisabon - Portugalští archeologové našli u pobřeží nedaleko Lisabonu vrak lodi, která se tam potopila před asi 400 lety. Ztroskotala zřejmě cestou z Asie, potápěči totiž v její blízkosti objevili také čínskou keramiku a koření. Informovala o tom agentura Reuters. Vrak lodi našli portugalští potápěči začátkem září, ale informovali o něm až nyní.
Vrak lodi (ilustrační foto)

Vrak lodi (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Starosta města Cascais, u jehož pobřeží byl vrak nalezen, Carlos Carreiras označil objev za největší archeologický nález za poslední dekádu. Také archeolog a ředitel projektu Jorge Freire objev označil za velmi důležitý, podle něj jsou vrak lodi a předměty z ní velmi dobře zachovalé.

Vraky válečných lodí v Asii znesvěcují sběrači kovů. Prodávají je jako šrot

„Nevíme sice jméno lodi, ale jde o portugalskou loď z přelomu 16. a 17. století,“ uvedl Freire. Stáří lodi určil jeho tým podle čínského porcelánu, který pochází z doby vlády císaře Wan-liho (1573-1619). To, že byla zřejmě portugalská, vyplývá z erbu na bronzových dělech.

Trosky lodi jsou rozesety na ploše zhruba 100x50 metrů a vrak je asi 12 metrů pod povrchem mořského dna. Mezi předměty z lodi našli potápěči i ulity kauri, které se používaly jako platidlo.

Autor: