Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na Moravu za levandulí. U Staroviček ji pěstují tolik, že v ní lidé mohou relaxovat

Kdo chce vidět levanduli rozkvetlou, má v červnu a v červenci šanci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kdo chce vidět levanduli rozkvetlou, má v červnu a v červenci šanci. | foto: ČTK

STAROVIČKY U Staroviček na Břeclavsku prosvítá v létě mezi řepkovými a obilnými lány fialová barva levandule. Sourozenci Stanislav, Lucie a Tereza Bízovi zde mají už šestým rokem na třech hektarech levandulovou farmu Lavandia i s menším turistickým zázemím.

Bíza původně založil chráněnou dílnu a levanduli začal pěstovat v roce 2014, když jeho rodiče prodali firmu a on nechtěl být ničím zaměstnancem, řekl v rozhovoru. Po počáteční výsadbě 40 000 rostlin jich letos roste na poli zhruba 75 000.

Lidé mohou několik set metrů za vsí najít malý kousek francouzské Provence, jak ji znají z fotografií. V mírném kopci jsou řádky dvou druhů fialově kvetoucích rostlin a je zde výhled na Pálavu. „Kdo chce, může si uprostřed pole lehnout na lehátko a relaxovat. Je tam úžasný klid, a jelikož všechno děláme ekologicky a v biokvalitě, vidí na farmě spoustu motýlů, včel a brouků,“ řekl Bíza.

Lidé mohou několik set metrů za vsí najít malý kousek francouzské Provence, jak...
Bíza původně založil chráněnou dílnu a levanduli začal pěstovat v roce 2014,...

Kdo chce vidět levanduli rozkvetlou, má v červnu a v červenci šanci. „Máme balkánskou levanduli z Bulharska, která se používá pro zdravotní účely a sklízí se na přelomu června a července. Druhý druh má vyšší obsah olejů a používá se pro kosmetiku a sklízí se během července,“ řekl Bíza.

Turisté mají možnost zajít si ve vsi do prodejny, kde jsou vystavené různé polštářky a sáčky s levandulí, mýdla, ale také káva, nanuky a limonáda. A kdo chce na pole, musí dojít zhruba kilometr po polní cestě. „Autem se tam nesmí, protože tam není kde zaparkovat a polní cesta je prašná. I díky tomu je na poli klid,“ řekl Bíza.

Bíza, jenž je sám na vozíku, založil chráněnou dílnu, která zpočátku pouze kompletovala různé výrobky. Až poté se pustil do zemědělství. Nejdříve vyráběl relaxační polštářky. Postupně si ve Starovičkách vyvinuli vlastní limonádu, vyrábějí i sirup. „Také spolupracujeme s některými malými výrobci z regionu, kteří pro nás dělají ovocné nanuky, levandulovou kávu děláme s pražírnou Coffespot a čokolády pro nás dělá paní Herůfková v Čejči. S pěstováním sazenic nám pomáhají lidé ze zahradnické školy v Rajhradě,“ popsal oboustranně výhodné spolupráce Bíza. K výrobkům patří také levandulový éterický olej a květinová voda, která zůstává jako druhotný produkt z výroby oleje. „Snažíme se přicházet na trh s tím, co nikdo nedělá,“ poznamenal Bíza.

Aby se všechna práce stíhala, stará se dnes o farmu a její výrobu 12 lidí, vše...

Aby se všechna práce stíhala, stará se dnes o farmu a její výrobu 12 lidí, vše se vyrábí ručně. Nyní Bíza usiluje o nákup dalších okolních pozemků, aby mohl pěstovat více rostlin a také zvládl přesadbu. Také chtěl postavit nové zázemí pro turisty, kterých přijíždí o letních víkendech až několik set, ale rok připravovaný projekt a změnu územního plánu zastupitelé na konci loňského roku neschválili a vše chystá znovu. „Standa je náš vizionář a pořád připravuje něco nového. Asi se nikdy nestane, že bychom si řekli, že to, co máme, už stačí,“ řekla jeho sestra Lucie, která se stará o obchod a marketing.

Její situace je ulehčená tím, že s ohledem na množství produkce nepotřebuje farma žádné velkoobchodní vztahy s řetězci a obchody či provozy, které chtějí jejich výrobky prodávat, ozývají se samy. „Záleží nám na tom, kdo naše zboží prodává. Obvykle jsou to zdravé výživy, kavárničky, ale už se ozývají i velké hotely,“ řekla Bízová.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!