Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Učitelé ho nechápali, jeho katedrálu Sagrada Família posvětil Papež

Magazín

  8:00
BARCELONA/PRAHA - V neděli papež Benedikt XVI. během návštěvy Španělska posvětil barcelonskou katedrálu Sagrada Família (Svatá rodina). Autorem nezvyklého chrámu byl španělský architekt, Antoni Gaudí, který na přelomu 19. a 20. století šokoval svými návrhy domů, parků a interiérů. V době, kdy Evropě vládla secese, Gaudí navrhl svoji vlastní interpretaci toho, jak má tento dekorativní výtvarný styl vypadat.

Sagrada Familia foto: Reuters

Antoni Gaudí se narodil v roce 1852 v malém městečku Reus u Tarragony. Věčně nemocné dítě hledalo únik z nudy ve vlastním světě, v nejbližším okolí domova. Pozoroval stromy, zvířata a rostliny. Svět přírody, která má ty nejdokonalejší tvary, posloužil Gaudímu později jako největší inspirace pro jeho tvorbu.

Gaudího svět, grafika

Studoval církevní školu v Reus, ale snil o cestě do Barcelony, kde chtěl studovat přírodovědeckou univerzitu. Po třech semestrech však přestoupil na známou architektonickou univerzitu Escola Provincial d’Arquitektura. Učitelé si s ním často nevěděli rady. Jeho návrhy neodpovídaly dobovému diktátu. Gaudí kreslil domy s oblými tvary, fasády vypadaly jako mořská vlna a okna připomínala okvětní lístky. Příroda a architektura jako by v jeho skicách prorůstaly, vše od Gaudího bylo natolik jiné, že se o něm říkalo: buď je to blázen, nebo génius. V průběhu studia asistoval svému profesorovi Francisku de Villarovi, který navrhl sochařskou výzdobu u kláštera Montserrat nedaleko Barcelony. O pár let později se jejich role prohodily.

Katedrála chudých
Villar byl v roce 1877 osloven, aby navrhl novou katedrálu Sagrada Família v centru Barcelony.  Pracoval na projektu šest let, byl však odvolán, prý kvůli přemrštěným finančním nárokům. Práci po něm převzal právě jeho bývalý student Gaudí. Stavba monumentální katedrály začala v roce 1883. Gaudí měl jen základní plán, jak by měl chrám vypadat. Nikdy nepoužíval žádné výkresy, vše nosil v hlavě a finální podobu dával stavbě přímo na staveništi, když běhal mezi dělníky a rozděloval úkoly. Domníval se, že stavbu dokončí během deseti až patnácti let, jenže katedrála není dodnes hotová. Snad bude dokončena v roce 2026.

Pro Gaudího se práce stala posedlostí, rezignoval na osobní život a žil jen snem o katedrále. Dílnu si otevřel v těsné blízkosti staveniště. Dělníci pracující na stavbě vytvořili křesťanskou komunitu. Gaudí se k nim choval přísně, ale spravedlivě. I přestárlí zedníci našli uplatnění, nosili vodu nebo zapalovali svíčky.

Sagrada Familia

Jako inspirace Gaudímu sloužila nejen příroda, ale také lidé, kteří ho obklopovali. Předlohou pro sochu Jidáše mu byl hlídač Josef, těžký alkoholik. Kromě chrámu projektoval Gaudí i obytné domy či vily. Jedním z hlavních sponzorů odvážných architektonických projektů byl podnikatel Eusebio Güell. Gaudí pro něj navrhl obrovský členitý park v Barceloně. Postupem času se Gaudí rozhodl, že zanechá práce na komerčních zakázkách, a od roku 1918 pracoval již jen na katedrále. Stavba byla financována z dobrovolných darů. Protože zaměstnávala množství barcelonských řemeslníků, dostala přezdívku "Katedrála chudých". Gaudí si přál, aby i v budoucnu jeho stavba byla financována pouze z darů a ze vstupného. Většina jeho prací je k vidění v Barceloně, další stavby najdeme ve městě León či na ostrově Mallorca.

Jedna ze staveb byla určena také pro New York. Gaudí si vysnil budovu, která by tehdy, v roce 1910, byla nejvyšším domem americké metropole. Hotel Atracción měl symbolizovat kosmickou raketu, vysokou 360 metrů. Tak odvážný projekt však investoři zamítli. O hotelu se mluvilo také jako o jedné z variant pro Ground Zero. Ani tentokrát však kosmický návrh neuspěl, informoval server BBC.

Sagrada Familia

V roce 1926 se Gaudí stal obětí dopravní nehody. Zemřel pod koly tramvaje při přecházení ulice poblíž monumentu, kterému zasvětil více než čtyřicet let života.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat