Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Učitelé ho nechápali, jeho katedrálu Sagrada Família posvětil Papež

Sagrada Familia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sagrada Familia | foto: Reuters

BARCELONA/PRAHA V neděli papež Benedikt XVI. během návštěvy Španělska posvětil barcelonskou katedrálu Sagrada Família (Svatá rodina). Autorem nezvyklého chrámu byl španělský architekt, Antoni Gaudí, který na přelomu 19. a 20. století šokoval svými návrhy domů, parků a interiérů. V době, kdy Evropě vládla secese, Gaudí navrhl svoji vlastní interpretaci toho, jak má tento dekorativní výtvarný styl vypadat.

Antoni Gaudí se narodil v roce 1852 v malém městečku Reus u Tarragony. Věčně nemocné dítě hledalo únik z nudy ve vlastním světě, v nejbližším okolí domova. Pozoroval stromy, zvířata a rostliny. Svět přírody, která má ty nejdokonalejší tvary, posloužil Gaudímu později jako největší inspirace pro jeho tvorbu.

Gaudího svět, grafika

Studoval církevní školu v Reus, ale snil o cestě do Barcelony, kde chtěl studovat přírodovědeckou univerzitu. Po třech semestrech však přestoupil na známou architektonickou univerzitu Escola Provincial d’Arquitektura. Učitelé si s ním často nevěděli rady. Jeho návrhy neodpovídaly dobovému diktátu. Gaudí kreslil domy s oblými tvary, fasády vypadaly jako mořská vlna a okna připomínala okvětní lístky. Příroda a architektura jako by v jeho skicách prorůstaly, vše od Gaudího bylo natolik jiné, že se o něm říkalo: buď je to blázen, nebo génius. V průběhu studia asistoval svému profesorovi Francisku de Villarovi, který navrhl sochařskou výzdobu u kláštera Montserrat nedaleko Barcelony. O pár let později se jejich role prohodily.

Katedrála chudých
Villar byl v roce 1877 osloven, aby navrhl novou katedrálu Sagrada Família v centru Barcelony.  Pracoval na projektu šest let, byl však odvolán, prý kvůli přemrštěným finančním nárokům. Práci po něm převzal právě jeho bývalý student Gaudí. Stavba monumentální katedrály začala v roce 1883. Gaudí měl jen základní plán, jak by měl chrám vypadat. Nikdy nepoužíval žádné výkresy, vše nosil v hlavě a finální podobu dával stavbě přímo na staveništi, když běhal mezi dělníky a rozděloval úkoly. Domníval se, že stavbu dokončí během deseti až patnácti let, jenže katedrála není dodnes hotová. Snad bude dokončena v roce 2026.

Pro Gaudího se práce stala posedlostí, rezignoval na osobní život a žil jen snem o katedrále. Dílnu si otevřel v těsné blízkosti staveniště. Dělníci pracující na stavbě vytvořili křesťanskou komunitu. Gaudí se k nim choval přísně, ale spravedlivě. I přestárlí zedníci našli uplatnění, nosili vodu nebo zapalovali svíčky.

Sagrada Familia

Jako inspirace Gaudímu sloužila nejen příroda, ale také lidé, kteří ho obklopovali. Předlohou pro sochu Jidáše mu byl hlídač Josef, těžký alkoholik. Kromě chrámu projektoval Gaudí i obytné domy či vily. Jedním z hlavních sponzorů odvážných architektonických projektů byl podnikatel Eusebio Güell. Gaudí pro něj navrhl obrovský členitý park v Barceloně. Postupem času se Gaudí rozhodl, že zanechá práce na komerčních zakázkách, a od roku 1918 pracoval již jen na katedrále. Stavba byla financována z dobrovolných darů. Protože zaměstnávala množství barcelonských řemeslníků, dostala přezdívku "Katedrála chudých". Gaudí si přál, aby i v budoucnu jeho stavba byla financována pouze z darů a ze vstupného. Většina jeho prací je k vidění v Barceloně, další stavby najdeme ve městě León či na ostrově Mallorca.

Jedna ze staveb byla určena také pro New York. Gaudí si vysnil budovu, která by tehdy, v roce 1910, byla nejvyšším domem americké metropole. Hotel Atracción měl symbolizovat kosmickou raketu, vysokou 360 metrů. Tak odvážný projekt však investoři zamítli. O hotelu se mluvilo také jako o jedné z variant pro Ground Zero. Ani tentokrát však kosmický návrh neuspěl, informoval server BBC.

Sagrada Familia

V roce 1926 se Gaudí stal obětí dopravní nehody. Zemřel pod koly tramvaje při přecházení ulice poblíž monumentu, kterému zasvětil více než čtyřicet let života.

Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!