4. ledna 2008 9:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Unesl letadlo a zmizel

Záhadný případ FBI se vrací na scénu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záhadný případ FBI se vrací na scénu. | foto: Lidové noviny

CHICAGO/PRAHA Jeden z nejzáhadnějších a dosud nevyřešených kriminalistických případů v americké historii vyplouvá nyní po 36 letech na povrch. Neznámý muž v roce 1971 unesl letadlo, vynutil si výkupné a s penězi vyskočil s padákem neznámo kam.

 Federální úřad pro vyšetřování zveřejnil nyní jeho podobu sestavenou z popisu letušek a po dlouhé době mlčení se nyní obrací na americkou veřejnost s žádostí o pomoc. Napsal o tom britský deník The Daily Telegraph.

Únos letadla se odehrál den před svátkem díkůvzdání - 24. listopadu roku 1971. Hnědooký čtyřicátník v obleku si koupil letenku u společnosti Northwest Airlines z oregonského Portlandu do Seattlu na jméno Dan D. B. Cooper. Jméno bylo samozřejmě falešné.

Krátce po startu letadla letušce pohrozil, že odpálí bombu, kterou skrývá ve svém kufříku, pokud nedostane 200 tisíc dolarů v dvacetidolarových bankovkách a čtyři padáky. V Seattlu pak obojí dostal, takže propustil všech 36 pasažérů a nařídil pilotovi letět do Mexico City. Na palubě tehdy zůstal jen s pilotem a několika členy posádky. Zmizel beze stopy Někde mezi Seattlem a státem Nevada pak s výkupným z Boeingu 727 vyskočil a tam jeho stopy končí. Venku totiž zuřila bouře s prudkým deštěm, takže vojenské stíhačky letící za uneseným strojem vůbec nezaznamenaly mužův seskok. Doteď není potvrzena ani jeho identita, ani zda seskok přežil.

Cooper měl k dispozici údajně 4 padáky, z nichž jeden byl pouze instruktážní, a tedy nefunkční. Není však jasné, který z padáků nakonec zvolil. V roce 1980 našel chlapec nedaleko břehu řeky Columbia potrhané dvacetidolarovky - celkem 5800 dolarů.
FBI pochybuje, že muž bez vybavení mohl seskok do divočiny přežít zejména v drsném listopadovém počasí. „Pravděpodobně se mu ani neotevřel padák,“ řekl federální agent Larry Carr listu International Herald Tribune.

Za téměř čtyři desítky let FBI přesto prověřila stovky podezřelých. Zatčen byl dokonce jistý Richard Folyd McCoy, který pět měsíců později uskutečnil podobný únos se seskokem, ale bohužel neodpovídal popisu. FBI má dokonce i vzorky DNA odebrané z kravaty, která zůstala v letadle.

Případ „Cooper“ vedl k řadě spekulací, záhadný muž dokonce inspiroval řadu knižních titulů, filmů a televizních show. Z lupiče se skrytou identitou se stala celebrita. „Dnes by mu bylo okolo pětaosmdesáti let,“ řekl Carr. „Možná, že se jednoho dne dočkám telefonátu starého muže, který mi řekne: Nebudete věřit tomuto příběhu, ale...,“ dodal. Poprvé v historii jsou podrobné informace o případu společně s fotografiemi zveřejněny na webových stránkách FBI.

Lucie Kalivodová, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz