Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Největší jackpot? V Americe hrají o půl miliardy dolarů

Magazín

  17:28
NEW YORK - Ve Spojených státech se hraje o největší jackpot v historii. V loterii Mega Millions je v sázce půl miliardy dolarů (přes devět miliard korun). Americká média upozorňují, že to je třeba více než hrubý domácí produkt malé země, ale zase méně než majetek zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga.
Ve Spojených státech se hraje o největší jackpot v historii.

Ve Spojených státech se hraje o největší jackpot v historii. foto: Shutterstock

Částka v každém případě vyvolala obrovský zájem sázejících, odborníci nicméně upozorňují, že šance na výhru je naprosto minimální. Pravděpodobnost výhry při losování, které se uskuteční během noci na sobotu, je podle nich zhruba jedna ku 176 milionům.

ČTĚTE TAKÉ:

Například pravděpodobnost, že člověka zasáhne blesk, je "jen" jedna ku 280 000. "O výhře je ale přesto stále zábavné snít," podotkla americká televizní stanice ABC News.

Vidina velkých peněz budí značný zájem sázejících po celé zemi. Na některých místech se před prodejnami tvořily fronty. Lidé si nezřídka kupují hned několik tiketů. "Koupil si jich pět. Za pokus to stojí. Kdybych vyhrál, asi by to se mnou seklo," řekl například deníku Los Angeles Times nezaměstnaný Marcos Garcia.

Jak je chcete vyplatit?

Rekordní jackpot postupně narůstal od 24. ledna letošního roku. Marcia Adamsová ze státu Georgia tehdy vyhrála 72 milionů dolarů (nyní kolem 1,3 miliardy korun). Výherci loterie si mohou vybrat, zda si nechají výhru vyplatit postupně, anebo zda se spokojí s okamžitou, byť nižší výplatou. Adamsová se rozhodla pro druhou možnost, a získala tak 52 milionů dolarů (asi 962 milionů korun).

V případě současného jackpotu okamžitá výplata představuje 359 milionů dolarů (kolem 6,6 miliardy korun) před zdaněním. Anebo případný výherce může své peníze čerpat během 26 let. Ročně by tak získával kolem 19 milionů dolarů (asi 351 milionů korun).

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Dosud nejvyšší výhra nejen ve Spojených státech, ale i na celém světě padla v roce 2007. Bylo to rovněž v loterii Mega Millions. Dva lidé ze států New Jersey a Georgia si tehdy rozdělili 390 milionů dolarů (nyní asi 7,2 miliardy korun).

Druhou nejvyšší částku, 365 milionů dolarů (nyní asi 6,75 miliardy korun) vyhrálo v únoru 2006 osm dělníků masokombinátu v americkém Lincolnu ve hře Powerball. Třetí nejvyšší výhrou byla podle specializovaného serveru lotteryuniverse.com částka 363 milionů dolarů (nyní kolem 6,71 miliardy korun), o kterou se ve hře The Big Game (nyní Mega Millions) podělily dva americké páry.

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...