Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Anglii byl nalezen největší zlatý poklad

Zlatý poklad z anglosaské Anglie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlatý poklad z anglosaské Anglie | foto: ČTK

LONDÝN Největší zlatý poklad z dob anglosaské Anglie byl objeven v britském hrabství Staffordshire. Nález, který pravděpodobně pochází ze 7. století, obsahuje asi pět kilogramů zlata a 2,5 kilogramu stříbra. Mezi 1500 vzácnými předměty je především válečná výzbroj a výstroj a mince.

Zlato našel v poli jednoho svého známého v červenci amatérský hledač pokladů Terry Herbert, který s detektorem kovu pátrá po pokladech již 18 let. Nález byl držen v tajnosti až do dneška, aby experti měli možnost celou oblast i všechny odhalené předměty podrobně prozkoumat.

"Je to přesně to, o čem hledači pokladů sní. Tomu obrovskému množství se ale ani nechce věřit," vylíčil své štěstí pětapadesátiletý Herbert, který žije z invalidních dávek sám v sociálním bytě a až do letošního léta nic výrazně cenného nenašel.

Vyčíslit hodnotu předmětů, z nichž stovky jsou nadále ukryty v zemi, podle expertů potrvá zřejmě víc než rok. Již nyní je však patrné, že jde o větší množství zlatých artefaktů, než skrýval slavný anglosaský hrob v Sutton Hoo. Odtud bylo v roce 1939 vyzdviženo 1,5 kilogramu zlata.

Meče, helma, žádné šperky 
Experti upozornili na to, že v pokladu ze Staffordshiru není žádný vyloženě ženský objekt typu brože, přívěšku či spony na šaty, což jsou nejčastěji nacházené předměty z anglosaské éry. Většina nálezů souvisí s válečnictvím. Jen hlavic mečů bylo napočítáno 84, dále jsou zde rukojeti mečů vykládané drahými kameny či helma.

Odborníci proto soudí, že by se mohlo jednat o válečnou kořist odnesenou z bitevního pole před 1400 lety vítězným válečníkem. Snad z řad králů Mercie (jedno ze sedmi anglosaských království). Jiné spekulace hovoří o pokladu nashromážděném některým z válečníků za celou vojenskou kariéru.

Těmto úvahám odpovídá i místo nálezu ve Staffordshiru, jenž byl v 7. století centrem bojů expanzivních mercijských králů s dalšími anglosaskými královstvími Northumbrií a Východní Anglií.

Pozornost v pokladu přitahují i tři zlaté kříže, jejichž ramena jsou zřejmě z praktického důvodu úspory místa složená do středu. To vzbuzuje předpoklady, že majitel pokladu či přinejmenším ten, kdo ho do země ukryl, byl pohan.

Radikálně to změní pohled na Anglii
Archeoložka a bývalá zaměstnankyně Britského muzea Leslie Websterová nález přirovnala k jednomu z nejznámějších iluminovaných rukopisů na světě zvanému Book of Kells, který je vystaven v Dublinu.

"Je to, jako by byla objevena nová Lindisfarneská evangelia (Lindisfarne Gospels) nebo nová Kniha z Kellsu (Book of Kells)," řekla Websterová, podle níž objev změní pohled na anglosaskou Anglii stejně radikálně, či možná víc než vykopávky lodního pohřbu ze Sutton Hoo.

Poklad se nyní nachází v muzeu v Birminghamu. Některé z předmětů budou od pátku do 13. října k vidění i pro veřejnost. Přesné místo nového nálezu, který byl dnes oficiálně prohlášen za poklad, čímž se stal majetkem koruny, nebylo zveřejněno.

Média odhadují, že Herbert jako nálezce dostane od státu minimálně milion liber (28 milionů korun), možná ale i mnohem víc. U nálezců bývá v takovýchto případech zvykem, že se o odměnu podělí rovným dílem s majitelem pozemku, na němž byl poklad odhalen. Místní muzea usilují o to, aby poklad zůstal v Staffordshiru.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
AUTOMECHANIK BRNO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 33 000 - 40 000 Kč