18. června 2014 7:15 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Berlíně postaví modlitebnu pro židy, křesťany i muslimy

Farář, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Farář, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Spojit pod jednou střechou křesťany, židy a muslimy, to je poněkud odvážný plán berlínských věřících. Ti chtějí shromáždit 43,5 milionu eur (asi 1,2 miliardy Kč), aby mohli na pozemku Petriplatz v Berlíně postavit modlitebnu, která nebude mít ve světě obdoby.

Petriplatz je sice zatím jen prázdným pozemkem, ale v roce 2018, bude-li to vůle boží, tam vznikne stavba, která nebude ani kostelem, ani synagogou, ani mešitou: bude totiž zahrnovat část z každého tohoto svatostánku.

Takzvaný "dům modlitby a vyučování", jak jej označuje sdružení zabývající se tímto projektem - neboť stavba dosud nemá název - původně zamýšlela postavit koncem minulého desetiletí berlínská protestantská komunita. "V roce 2007 byly při archeologickém výzkumu pod Petriplatzem nalezeny základy čtyř kostelů," říká Roland Stolte, jeden ze dvou protestantských zástupců ve správní radě sdružení.

"Obec postoupila pozemek protestantům a my jsme chtěli toto místo oživit. Ne však výstavbou nového kostela, ale takového místa modlitby a rozjímání, které by cosi vypovídalo o dnešním životě různých náboženských obcí v Berlíně," vysvětluje Stolte, jehož cituje agentura AFP. Podle oficiálních údajů z roku 2010 je z celkových 3,4 milionu obyvatel německé metropole 18,7 procenta protestantů, 8,1 procenta muslimů a 0,9 procenta židů.

Modlitebna pro všechny

V nové budově, postavené na základech novobarokního chrámu svatého Petra zničeného v roce 1964 komunistickým režimem, bude mít každé vyznání vlastní prostor pro bohoslužby na témže patře. Tyto tři sály budou ústit do společné místnosti, kde se věřící mohou setkávat a diskutovat spolu.

Zbývá však překonat jednu zásadní překážku: získat oněch 43,5 milionu eur. Počátkem června byla zahájena kampaň financování formou crowdfundingu, čili získávání peněz formou sbírky.

Na internetových stránkách http://house-of-one.org/de si lidé mohou zakoupit jeden či hned několik kamenů po deseti eurech (asi 270 Kč) za kus.

"Měli jsme pocit, že zde existuje silná touha po mírovém soužití mezi různými vyznáními," zdůrazňuje Stolte. Tak se zrodila myšlenka vytvořit místo, kam by se přicházeli modlit nejen křesťané, ale také židé a muslimové.

"Od samého začátku jsme si přáli, aby to byl interreligiózní projekt, nikoli modlitebna, kterou postaví křesťané a k níž by se pak možná připojili židé a muslimové," říká pastor Gregor Hohberg, který stojí v čele protestantské obce Petriplatzu a spolu s rabínem Toviou Ben-Chorinem a imámem tureckého původu Kadirem Sancim bude vykonávat duchovní správu místa.

"Když jsem studoval muslimskou teologii ve Frankfurtu nad Mohanem, viděl jsem v Darmstadtu katolický a protestantský kostel pod jednou střechou. Řekl jsem zdejšímu knězi, jak by bylo báječné, kdyby jednou existovala taková modlitebna společná s muslimy. Kněz mi však odvětil: 'Mějte trpělivost, nám to trvalo 600 let'," říká imám Sanci.

Jak přiznává architekt Wilfried Kühn, jehož projekt byl v roce 2011 vybrán, bylo třeba řešit nespočet otázek týkajících se architektury i teologie. "Byla to výzva, jak spojit společné a odlišné. Bylo třeba nesměšovat jednotlivá vyznání a zdůraznit jejich vzájemný respekt," říká.

"Po dlouhém zvažování jsme nechtěli jedinou společnou modlitebnu, to by mohlo lidi spíše odrazovat než přitahovat. Chtěli jsme zároveň oslovit ty největší konzervativce, abychom ukázali, že dialog mezi náboženstvími je nejen možný, ale dokonce důležitý," zdůrazňuje Hohberg.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...