Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V berlínské vládní čtvrti řádí mývalové i lišky

Magazín

  16:30
Rackové na Spolkovém sněmu, mývalové v okolí zámku Bellvue nebo lišky v zahradě kancléřského úřadu - mezi divokými zvířaty patří berlínská vládní čtvrť už dlouho k velmi oblíbeným adresám. V některých místech a chvílích už tato zvířata spíše terorizují okolí, napsala agentura DPA.
Mýval

Mýval foto: Shutterstock

Není to obyčejný mýval, je to "mýval-terorista". Aspoň pro obyvatele v okolí velkopanského zámku Bellevue, oficiálního sídla německého prezidenta.

Neoblíbené zvířátko se naučilo neustále lézt do popelnic místních lidí - a nechce se dát vystrnadit ven. Bouchání, cukání, třepání - nic nepomáhá. Proč taky, když jsou dovnitř vhazovány další odpadky, pardon - potrava! V hlavním městě už mezi popelnicemi, dlažbou a kancléřským úřadem vegetuje přes 1200 mývalů a trend je stoupající - úspěšně se množí. Ostatně vládní čtvrť se už dávno stala dobrou adresou i pro další divoká zvířata.

Racci se zabydlují ve městě a lišky na nádraží
Racek stříbřitý že patří na mořské pobřeží? Pokud někdo zastává tento názor, expert na divočinu Derk Ehlert ho při vyjížďce na člunu po Sprévě rád poučí o omylu. "Tihle ptáci se stále častěji usídlují ve vnitrozemí," říká. A v německé metropoli se neusídlili jen tak někde: čtyři hnízdící páry si vybraly přímo budovu Spolkového sněmu. V Berlíně s rozsáhlými zelenými a ještě většími vodními plochami našlo své místo na 20.000 živočišných i rostlinných druhů. "V žádném jiném evropském městě nenajdete tak širokou škálu flóry a fauny." Například v Berlíně žije odhadem 2800 slavíků.

Noví obyvatelé nezaměstnávají jen lidské sousedy, ale také policii. Nedávno si například zvolila jistá liška za své hlavní loviště, tedy terén pro získávání potravy, budovu hlavního nádraží. S naprostou samozřejmostí chodila otevřenými branami mezi lidi v hale i na nástupištích. Strach projevovali spíše překvapení lidé, kteří se začali obávat nákazy vztekliny.

Policie musela kmotru lišku vymanévrovat ven. "Některá zvířata přitom zůstanou v klidu, berou to jako běžnou věc. Spíš musíme uklidňovat lidi," říká odborník.

Ptáci pochytili melodie zvonících mobilů
Vidět se ale většina divoké fauny nechává spíš zřídka. Z vody může bedlivý pozorovatel zpozorovat některé exotické druhy jako asijskou mandarínskou kachnu s oranžovým peřím, kolem Vítězného sloupu si v klidu nad pouliční dopravou krouží některý ze 160 jestřábů nebo ze 40 káňat myšilovů. V Domě kultur dokonce najdete pozoruhodnou zvláštnost: v jedné budově zde žijí králíci a lišky. "Lišky asi ještě nepřišly na to, že králíci jsou chutní," říká Ehlert. Asi jim víc chutná strava z popelnic. Podél vody rozezná tento odborník často už jen po hlasu kachny divoké, lysky a rorýse.

Avšak i ptáci se už soužitím v těsné blízkosti s lidmi mění. Kosi a špačci například přibírají do svého zpěvného repertoáru typicky velkoměstské melodie z vyzvánějících mobilů. "Na samičky to při namlouvání působí asi obzvlášť světácky."

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat