15. června 2009 18:33 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Izraeli mají Koogle, košer verzi Googlu, která v sobotu nepracuje

Koogle, košer verze Googlu, startuje v Izraeli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koogle, košer verze Googlu, startuje v Izraeli. | foto: Reprofoto

TEL AVIV "Košer verze" oblíbeného internetového vyhledávače Google byla vyvinuta v Izraeli pro tamní ortodoxní židy hovořící hebrejsky.

Ortodoxní židé by při vyhledávání internetu mohli narazit na materiály se sexuálním obsahem, což jim jejich víra zapovídá. Tuto situaci řeší nový "košer" vyhledávač v hebrejštině, informují internetové stránky britského listu The Daily Telegraph.

Koogle, košer verze Googlu, startuje v Izraeli.

Jeho autor Yossi Altman jej zkonstruoval tak, aby přeskakoval všechny stránky problematické z hlediska víry. Jeho používání schválili i ortodoxní rabíni. Podívejte se na vyhledávač Koogle

Vyhledávač nabízí odkazy na izraelské zprávy a obchodní centra, ale jeho výsledky jsou filtrovány, aby vyloučily položky, jež jsou pokládány za nepatřičné. "Je to košer alternativa pro ultraortodoxní židy k 'bezpečnému' surfování po internetu," řekl Altman agentuře Reuters v Jeruzalémě.

"Stránka byla vyvinuta na podporu rabínů, kteří používají web kvůli aktuálnosti svých bohoslužeb," dodal.

S prohlížečem se nedá pracovat v sobotu, což je pro židy svátek, kdy mají zakázáno pracovat či obchodovat. Pokud chtějí uživatelé Kooglu v sobotu hledat informace či poslat e-mail, prohlížeč se zhroutí a nedovolí jim to.

Značka Koogle je slovní hříčkou kombinující název židovské nudlové polévky kugel s názvem slavného internetového prohlížeče.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz