25. října 2019 6:57 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Izraeli našli velmi zachovalé zbytky baziliky ze 6. století

Archeologie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeologie (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

JERUZALÉM Archeologové u Jeruzaléma našli zbytky baziliky z byzantského období postavené na počest mučedníka, jehož jméno ale neznají. Našly se nádherné mozaiky i okna. Vědci podle svého dnešního oznámení stavbu baziliky datují do 6. století, avšak nejsou schopni identifikovat toho, jemuž byla zasvěcena.

Bazilika byla postavena za východořímského císaře Justiniána I., s jehož epochou se pojí kulturní rozkvět a vznik známých staveb. Na místě nálezu v izraelském městě Bejt Šemeš se našly zachovalé krásné mozaiky s podobami ptáků, ovoce a dalších rostlin, barevné fresky a také řecký nápis.

„Na dvoře toho kostela jsme nalezli nápis, který vysvětluje, že je místo zasvěceno památce ‚slavného mučedníka‘. Ten ale není jmenován, zůstává pro nás tajemstvím,“ řekl šéf vykopávek Benjamin Storchan.

Místo se nachází asi 16 kilometrů západně od Jeruzaléma. Pod hlavní částí baziliky je krypta, v níž zřejmě spočívaly ostatky onoho mučedníka. Šlo o nejuctívanější část stavby a podle Storchana právě sem proudili poutníci.

Z okázalosti baziliky odborníci usuzují, že stavba vznikla na památku významné osoby. V mozaice se dochoval i další nápis, který dokládá, že o pozdější rozšíření stavby se zasloužil byzantský císař Tiberios II. Konstantinos, který vládl v letech 578 až 582. Storchan řekl, že kostel překonává ostatní nálezy tohoto druhu v Izraeli svou zachovalostí a tím, že se na jeho založení podílel panovník.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

MMA zápasník Attila Végh (vlevo) trefuje soupeře Karlose Vémolu na turnaji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!