Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Izraeli našli velmi zachovalé zbytky baziliky ze 6. století

Magazín

  6:57
JERUZALÉM - Archeologové u Jeruzaléma našli zbytky baziliky z byzantského období postavené na počest mučedníka, jehož jméno ale neznají. Našly se nádherné mozaiky i okna. Vědci podle svého dnešního oznámení stavbu baziliky datují do 6. století, avšak nejsou schopni identifikovat toho, jemuž byla zasvěcena.

Archeologie (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Bazilika byla postavena za východořímského císaře Justiniána I., s jehož epochou se pojí kulturní rozkvět a vznik známých staveb. Na místě nálezu v izraelském městě Bejt Šemeš se našly zachovalé krásné mozaiky s podobami ptáků, ovoce a dalších rostlin, barevné fresky a také řecký nápis.

Archeologové našli v Letech hrob vězeňkyně a hrobové jámy. ‚Odkryli jsme jen malý vzorek‘

„Na dvoře toho kostela jsme nalezli nápis, který vysvětluje, že je místo zasvěceno památce ‚slavného mučedníka‘. Ten ale není jmenován, zůstává pro nás tajemstvím,“ řekl šéf vykopávek Benjamin Storchan.

Místo se nachází asi 16 kilometrů západně od Jeruzaléma. Pod hlavní částí baziliky je krypta, v níž zřejmě spočívaly ostatky onoho mučedníka. Šlo o nejuctívanější část stavby a podle Storchana právě sem proudili poutníci.

Z okázalosti baziliky odborníci usuzují, že stavba vznikla na památku významné osoby. V mozaice se dochoval i další nápis, který dokládá, že o pozdější rozšíření stavby se zasloužil byzantský císař Tiberios II. Konstantinos, který vládl v letech 578 až 582. Storchan řekl, že kostel překonává ostatní nálezy tohoto druhu v Izraeli svou zachovalostí a tím, že se na jeho založení podílel panovník.