Recept na parfém je výsledkem deset let trvajícího archeologického průzkumu archeologů Havajské univerzity na nalezišti severně od Káhiry ve městě Tall al-Timai (Thmuis), které leželo v deltě Nilu a založeno bylo přibližně v roce 4500 před naším letopočtem. Právě z této oblasti pocházely dva nejznámější parfémy starého světa.
Kontrarevoluce a udržitelnost v parfémářství. Jak voní voňavka z odpadu? |
Archeologové tam v roce 2012 našli zřejmě pozůstatky staré výrobny parfémů s malými skleněnými flakónky a keramickými amforami. V amforách sice žádná vůně nezůstala, ale našly se tam suché zbytky, které vyjevily některé ingredience.
Vědci z Havajské univerzity Robert Littman a Jay Silverstein s výsledky svého výzkumu seznámili experty na egyptské parfémy Doru Goldsmithovou a Seana Coughlina, kteří se pokusili napodobit parfém z Thmuisu za pomoci receptů ze starořeckých farmaceutických knih a dalších textů.
Základem vůně je myrha, kterou doplňují kardamom, olivový olej a skořice. Výsledný parfém je méně tekutý a lepivější než současné vůně a má konzistenci téměř jako olivový olej. Má silnou kořenitou vůni.
„Je úžasné cítit vůni, kterou 2000 let nikdo necítil a kterou možná nosila Kleopatra,“ řekl Littman cestovatelskému magazínu Atlas Obscura.
Luxusní parfémy mají stejně vzácné flakony jako obsah |
Kalifornská voňavkářka Mandy Aftelová, která v roce 2005 pomáhala znovu vytvořit parfém, který byl použit k navonění dětské mumie, ale soudí, že Kleopatra nejspíš měla vlastní výrobnu parfémů a svou vůni „na míru“. „Myslím, že nikdo s jistotou neví, co používala,“ dodala Aftelová.
Kleopatra byla neobyčejně krásná egyptská královna, pocházela z řecko-egyptské dynastie Ptolemaiovců. Římský vůdce Gaius Julius Caesar, kterého okouzlila, ji učinil královnou. Po Caesarově smrti jí podlehl Marcus Antonius, Caesarův nástupce. Antonius kvůli Kleopatře opustil svou ženu Octavii a vyprovokoval boj o kontrolu nad Římem s jejím bratrem Oktaviánem. Ten se roku 31 před naším letopočtem utkal s Antoniem a Kleopatrou v bitvě a zvítězil. Poražený Antonius se zabil a Kleopatra také spáchala sebevraždu, pravděpodobně se nechala uštknout jedovatým brejlovcem egyptským.