Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V JAR vydraží příležitost strávit noc v Mandelově cele. Cena začíná na 5,5 milionu

Magazín

  6:30
JOHANNESBURG - V Jihoafrické republice putuje do aukce příležitost strávit noc v jedné z nejslavnějších vězeňských cel, kterou 18 let obýval bývalý prezident a odpůrce rasové segregace Nelson Mandela. Vyvolávací cena je 250 tisíc dolarů (5,5 milionu korun), napsala agentura AFP. Část výtěžku půjde na charitu, která se zabývá podporou vězněných osob v JAR.

Nelson Mandela oficiálně oznamuje svůj ústup z veřejného života foto: Reuters

V ‚Mandelově‘ věznici zavedli jógu. Funguje jako prevence proti násilí

Nelson Mandela strávil v různých káznicích celkem 27 let, šest měsíců a šest dní. V roce 1993 získal za svůj boj proti apartheidu Nobelovu cenu za mír a o rok později se stal prvním černošským prezidentem v JAR.

Aukce se koná u příležitosti letošního kulatého výročí Mandelových narozenin. Dožil by se 100 let. Zájemci se mohou hlásit do 17. července, tedy den před jeho narozeninami. Kromě šťastného výherce umožní pořadatelé strávit ve věznici noc i dalším 66 osobám.

Celostátní den smutku, který má podle vlády být ve znamení "modliteb a rozjímání", zahájí smuteční týden.
Nelson Mandela v roce 2005

Vězení na ostrově Robben severně od Kapského Města, v jehož cele o rozměrech 2,1 na 2,4 metru čtverečných strávil Mandela 18 let, je na seznamu památek UNESCO. Každoročně ho navštíví více než 300 tisíc lidí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!