V ‚Mandelově‘ věznici zavedli jógu. Funguje jako prevence proti násilí

Autor:
  7:30
KAPSKÉ MĚSTO - V proslulé věznici v Jihoafrické republice, jejíž nejznámějším vězněm byl Nelson Mandela, zavedli hodiny jógy. Praktikování tohoto druhu cvičení pomáhá vězňům překonat stres a uvolnit napětí, které by jinak mezi nimi mohlo přerůst v potyčky.

Cela Nelsona Mandely | foto: WIkipedia

Ve věznici Pollsmoor v Jihoafrické republice zavedli hodiny jógy. Ta jako forma rehabilitačního cvičení v mnoha odvětvích pomáhá jednotlivci, který ji pravidelně praktikuje, a to obzvláště v takovém prostředí jako je právě vězení. „Jóga má obrovský rehabilitační potenciál. Máme zatím neskutečně pozitivní odezvu od vězňů,“ řekl koordinátor projektu Brian Bergman z Prison Freedom Project.

„Chlapi pocházejí z odlišných prostředí. Praktikování jógy v prvé řadě pomáhá jim samotným, s jejich vnitřním klidem, stejně tak jako to napomáhá vedení věznice. Odsouzení mezi sebou mají méně potyček,“ vysvětluje Bergman.

„Cvičení pomáhá v komplikacích, které jsou mezi vězni běžné, jako jsou problémy se spánkem, bolesti hlavy či jiných orgánů. Denně jsou zavřeni na dlouhé hodiny a právě jóga se ukázala jako skvělý prostředek vedoucí k fyzickému i duševnímu zdraví a emoční stabilitě,“ dodal Bergman.

„Uvnitř těchto zdí je plno stresu a starostí. Můžete se velmi snadno ocitnout uprostřed hádky a vyvolat rvačku. Jednou jsem měl hádku s mužem z naší ubikace a téměř jsme se poprali. To, co jsem ale udělal bylo, že jsem odešel do koupelny, zavřel dveře a procvičoval jsem dechovou techniku, kterou jsem se naučil na józe,“ popsal svůj příběh vězeň David Kleinhans pro BBC. „Přineslo mi to klid,“ dodal.

Mnoho vězňů rádo navštěvuje hodiny jógy a shodují se na pozitivních účincích tohoto druhu cvičení. „Rozhodně bych rád povzbudil i ostatní vězně, aby jógu zkusili,“ řekl jeden z vězňů. „Vězení je stresující prostředí, které mezi všemi vytváří napětí. A s jógou se cítím lépe, spím jako malé dítě,“ dodal vězeň.

I v očích vězeňských dozorců má praktikování jógy mnoho pozitiv. „Největší přínos vidím v tom, že mnohem lépe spí, jsou více pozitivní, ohledně všeho, co dělají, a dostávají se méně do konfliktů,“ shrnula svůj pohled na projekt dozorkyně Joy Cloete.

Prison Freedom Project nyní funguje ve více jak patnácti věznicích napříč Jihoafrickou republikou.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.