Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nahá jóga je především o uvolněnosti a svobodě, ne o nahotě

Slovensko

  6:00
PRAHA - Svoboda a uvolnění. To jsou podle Zdeňky Huňáčkové hlavní přínosy nahé jógy, jejíž lekce pravidelně pořádá v centru Brna již od roku 2011. Sama nepředcvičuje, ale každý týden si užívá činnost, bez které by podle svých slov už nemohla být, společně s dalšími nadšenci. Nahá jóga, která je oblíbená především v Americe, si v České republice teprve získává příznivce.

"Společnost na ženy klade vysoké standardy, například z reklam a časopisů. Podle toho mají vypadat. Vyplývají z toho pocity méněcennosti a ponížení," říká Wernerová, proč je nahá jóga vhodná pro ženy. foto: Reuters

Lidovky.cz: V čem je podle vás největší přínos nahoty při cvičení jógy?
Díky ní cítíte obrovské uvolnění a především volnost, svobodu. Nesvazuje vás žádné oblečení, gumičky... Člověk se mnohem lépe oprostí od všech starostí. Navíc nikoho nezajímá, co má ten druhý na sobě. Nazí jsme si všichni rovni.

Lidovky.cz: Jak jste se k nahé józe dostala?
S manželem jsme chtěli dělat něco společně a jóga jako taková se nám hodně zamlouvala. Mimo jiné jsme naturisté, takže když jsme zjistili, že existuje nahá jóga, rozhodli jsme se ji vyzkoušet. Šlo jen o to najít odvážnou cvičitelku, která by byla ochotná do toho jít. Po první hodině se nám potvrdilo, že jsme šli správným směrem, byl to úžasný zážitek. Dnes už bez toho nemůžu být.

Naked Yoga

Nahá jóga nebo také Naked Yoga pochází z 8. století př. n. l. Doposud je praktikována skupinou jogínů v Indii. Cvičení jógy v přirozenosti nahoty pomáhá člověku prohlubovat intimní vztah k vlastnímu tělu. Cvičení navozuje pocit fyzické i psychické svobody. Dochází k uvolnění a uvědomění si své tělesné podstaty bez soudů o tom, co máme na sobě.

Lidovky.cz: Vaše hodiny jsou smíšené. Chodí na ně více žen, nebo mužů?
Snažíme se, aby to bylo vyvážené. Spíše, aby nepřevažovali muži. Někteří jsou hrozně zvědaví a myslí si, že nahá jóga je něco erotického. Nakonec ale vždy odpadnou poté, co na zjistí, že se hodina liší od normální jógy prakticky jen v absenci oblečení. Navíc ani nemá člověk příliš možnost se rozhlížet kolem sebe. Většinou máte zavřené oči a musíte se soustředit především na vlastní tělo a dýchání. Původně jsme cílili na páry, protože společné prožitky partnerů jsou dalším přínosem při cvičení nahé jógy. Chodí k nám však jak páry, tak jednotlivci.

Lidovky.cz: Nedělá někomu ze začátku problém stud?
Zatím jsem se nesetkala s tím, že by s ním měl někdo vyloženě problém. Na hodině je mimo jiné šero, zapálené svíčky... A když začneme cvičit, musí se všichni pohroužit sami do sebe a mají co dělat, aby zvládli jednotlivé figury. Většina z nás jsou navíc naturisté, kteří jsou již sžití se svým tělem a jsou i zvyklí vidět kolem sebe lidi bez šatů. Takže ty to nijak nerozptyluje. Noví zájemci se mi vždy nejdříve přihlásí na e-mail a já jim vysvětlím, o co jde, a probereme případné obavy. Vždycky vědí, do čeho jdou.

Lidovky.cz: Jak velikou máte skupinu?
Bývá nás tak 12, 15. To už je ale na hraně. Mívali jsme větší sál, kde nás bylo 25 až 30, ale to už nemělo tu správnou atmosféru. Je lepší, když je skupina menší. Je to příjemnější a člověk má větší klid a snadněji se tak při cvičení pohrouží sám do sebe a příliš ho neruší okolní vlivy.

Lidovky.cz: Myslíte, že je cvičení vhodné pro každého?
Myslím, že je pro každého odvážného. Co se týče věku, tak určitě. S námi cvičí lidé mezi 20 a 55 lety. Samozřejmě ten, kdo má problém svléknout se i doma, asi těžko půjde cvičit nahou jógu do kolektivu.

Lidovky.cz: Má podle vás nahá jóga v České republice budoucnost?
Myslím, že ano. Doufám. Ale v současnosti jí téměř nikdo nepředcvičuje. Za námi byli už i lidé z Kladna, z Prahy. Ozývají se mi lidé z celé republiky i ze Slovenska, zda o něčem nevím.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!