Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Nahá jóga je především o uvolněnosti a svobodě, ne o nahotě

"Společnost na ženy klade vysoké standardy, například z reklam a časopisů. Podle toho mají vypadat. Vyplývají z toho pocity méněcennosti a ponížení," říká Wernerová, proč je nahá jóga vhodná pro ženy.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Společnost na ženy klade vysoké standardy, například z reklam a časopisů. Podle toho mají vypadat. Vyplývají z toho pocity méněcennosti a ponížení," říká Wernerová, proč je nahá jóga vhodná pro ženy. | foto: Reuters

PRAHA Svoboda a uvolnění. To jsou podle Zdeňky Huňáčkové hlavní přínosy nahé jógy, jejíž lekce pravidelně pořádá v centru Brna již od roku 2011. Sama nepředcvičuje, ale každý týden si užívá činnost, bez které by podle svých slov už nemohla být, společně s dalšími nadšenci. Nahá jóga, která je oblíbená především v Americe, si v České republice teprve získává příznivce.

Lidovky.cz: V čem je podle vás největší přínos nahoty při cvičení jógy?
Díky ní cítíte obrovské uvolnění a především volnost, svobodu. Nesvazuje vás žádné oblečení, gumičky... Člověk se mnohem lépe oprostí od všech starostí. Navíc nikoho nezajímá, co má ten druhý na sobě. Nazí jsme si všichni rovni.

Lidovky.cz: Jak jste se k nahé józe dostala?
S manželem jsme chtěli dělat něco společně a jóga jako taková se nám hodně zamlouvala. Mimo jiné jsme naturisté, takže když jsme zjistili, že existuje nahá jóga, rozhodli jsme se ji vyzkoušet. Šlo jen o to najít odvážnou cvičitelku, která by byla ochotná do toho jít. Po první hodině se nám potvrdilo, že jsme šli správným směrem, byl to úžasný zážitek. Dnes už bez toho nemůžu být.

Naked Yoga

Nahá jóga nebo také Naked Yoga pochází z 8. století př. n. l. Doposud je praktikována skupinou jogínů v Indii. Cvičení jógy v přirozenosti nahoty pomáhá člověku prohlubovat intimní vztah k vlastnímu tělu. Cvičení navozuje pocit fyzické i psychické svobody. Dochází k uvolnění a uvědomění si své tělesné podstaty bez soudů o tom, co máme na sobě.

Lidovky.cz: Vaše hodiny jsou smíšené. Chodí na ně více žen, nebo mužů?
Snažíme se, aby to bylo vyvážené. Spíše, aby nepřevažovali muži. Někteří jsou hrozně zvědaví a myslí si, že nahá jóga je něco erotického. Nakonec ale vždy odpadnou poté, co na zjistí, že se hodina liší od normální jógy prakticky jen v absenci oblečení. Navíc ani nemá člověk příliš možnost se rozhlížet kolem sebe. Většinou máte zavřené oči a musíte se soustředit především na vlastní tělo a dýchání. Původně jsme cílili na páry, protože společné prožitky partnerů jsou dalším přínosem při cvičení nahé jógy. Chodí k nám však jak páry, tak jednotlivci.

Lidovky.cz: Nedělá někomu ze začátku problém stud?
Zatím jsem se nesetkala s tím, že by s ním měl někdo vyloženě problém. Na hodině je mimo jiné šero, zapálené svíčky... A když začneme cvičit, musí se všichni pohroužit sami do sebe a mají co dělat, aby zvládli jednotlivé figury. Většina z nás jsou navíc naturisté, kteří jsou již sžití se svým tělem a jsou i zvyklí vidět kolem sebe lidi bez šatů. Takže ty to nijak nerozptyluje. Noví zájemci se mi vždy nejdříve přihlásí na e-mail a já jim vysvětlím, o co jde, a probereme případné obavy. Vždycky vědí, do čeho jdou.

Lidovky.cz: Jak velikou máte skupinu?
Bývá nás tak 12, 15. To už je ale na hraně. Mívali jsme větší sál, kde nás bylo 25 až 30, ale to už nemělo tu správnou atmosféru. Je lepší, když je skupina menší. Je to příjemnější a člověk má větší klid a snadněji se tak při cvičení pohrouží sám do sebe a příliš ho neruší okolní vlivy.

Lidovky.cz: Myslíte, že je cvičení vhodné pro každého?
Myslím, že je pro každého odvážného. Co se týče věku, tak určitě. S námi cvičí lidé mezi 20 a 55 lety. Samozřejmě ten, kdo má problém svléknout se i doma, asi těžko půjde cvičit nahou jógu do kolektivu.

Lidovky.cz: Má podle vás nahá jóga v České republice budoucnost?
Myslím, že ano. Doufám. Ale v současnosti jí téměř nikdo nepředcvičuje. Za námi byli už i lidé z Kladna, z Prahy. Ozývají se mi lidé z celé republiky i ze Slovenska, zda o něčem nevím.

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...