Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Jindřichově Hradci se sešel rekordní počet Bílých paní

Magazín

  19:05
JINDŘICHŮV HRADEC - Perchta z Rožmberka, jejíž život byl značně pohnutý, by měla určitě radost. Pověstmi opředenou podobu legendární Bílé paní na sebe vzalo 351 lidí. V bílém oblečení s typickým špičatým čepcem a závojem přišli na nádvoří jednoho z rožmberských hradů - do Jindřichova Hradce.

V bílém oblečení s typickým špičatým čepcem a závojem přišli na nádvoří jednoho z rožmberských hradů - do Jindřichova Hradce. foto: ČTK

Podařilo se jim tak překonat ustavující početní rekord z Telče starý tři roky. Tam si tehdy dalo dostaveníčko 220 Bílých paní, řekla Eva Žižáková z pelhřimovské Agentury Dobrý den, jež české rekordy spravuje.

Hodně účastníků rekordu vzalo akci s nadsázkou. Téměř polovinu Bílých paní tvořili muži. "Nejmladší účastnici rekordu bylo deset týdnů, nejstarší táhlo na osmdesát. Některé Bílé paní byly skutečně Bílé, tak znělo jejich příjmení," shrnula Žižáková.

I malé Bílé paní byly v Jindřichově Hradci k vidění

Pro platnou registraci stačilo, aby se účastník co nejvíce Bílé paní podobal. Musel mít dlouhé bílé šaty a na hlavě burgundský čepec, jenž nosily dámy v době gotiky.

Byl to kužel ze škrobeného plátna a býval potažen hedvábím nebo síťkou. Z vrcholu mu vlál závoj. Býval až metr vysoký. Jeho obdobu dostal každý účastník rekordu při registraci v podobě cukrářského pamlsku.

Asi stejně tolik, co účastníků rekordu, přišlo i diváků. Na třetím nádvoří je bavil Kolínský komorní symfoňák - KOKOSY, který v netradičních aranžmá zahrál filmové melodie. Pokus o rekord byl součástí projektu Putování po historických městech Čech, Moravy a Slezska.

O BÍLÉ PANÍ:

Legenda o Bílé paní je známá snad všem Čechům. Viděli ji v obrazárnách na některém z rožmberských hradů a zámků, četli o ní pověsti i historické dokumenty, anebo ji viděli ve známém filmu Zdeňka Podskalského s Irenou Kačírkovou v hlavní roli.

Skutečná Perchta žila mezi lety 1429 až 1476. Otec Oldřich z Rožmberka ji v roce 1449 provdal za Jana z Lichtenštejna. Perchta s ním byla nucena prožít bez radosti čtyřiadvacetileté manželství. Pramenem zpráv o Perchtině životě je její osobní korespondence.

K Bílé paní se na hradech a zámcích váže mnoho pověstí. Třeba v Telči se zjevovala v bílých, černých či červených rukavicích, anebo se svazkem klíčů, věštila tak narození dítěte, neštěstí, požár či radost.

Díky ní se na rožmberských statcích pro potřebné vařila krupičná kaše s medem. Podle pověsti je příčinou zjevování Bílé paní Perchty z Rožmberka kletba Jana z Lichtenštejna. Na smrtelném loži mu údajně Perchta odmítla odpustit příkoří, jehož se ní dopouštěl. Jan nad ní proto před smrtí vynesl kletbu.

Křišťálová lupa 2011
Autor:

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...