Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Katalánsku padl poslední býk rukou toreadora

Katalánsko se ve své metropoli Barceloně rozloučilo s býčími zápasy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalánsko se ve své metropoli Barceloně rozloučilo s býčími zápasy | foto: ČTK

BARCELONA Katalánsko se ve své metropoli Barceloně rozloučilo s býčími zápasy, jejichž zákaz oficiálně vstoupí v platnost 1. ledna příštího roku. Konec krvavé zábavy v katalánských arénách odsouhlasil loni v červenci zdejší parlament a na večerní poslední býčí zápasy byla dvacetitisícová barcelonská aréna La Monumental zcela vyprodaná. Jako historicky poslední toreador se v ní představil Serafín Marín.

Organizátoři rozhodně zkrátka nepřišli. Původní cena vstupenek se pohybovala od 24 do 135 eur (až 3330 korun), ale v posledních dnech se ty nejlevnější prodávaly kolem 300 eur a dražší se vyšplhaly až na 1500 eur (37 000 korun). V duchu tradičních zápasů bylo do arény postupně vypuštěno šest býků, s nimiž se utkali tři renomovaní matadoři.

Poslední býčí zápas v Barceloně.

Emotivně zabarvené představení večer uzavřela poslední smrtící rána z toreadorových rukou, pod níž za bouřlivého potlesku padl poslední býk dnešního programu. Místo krvavých bojů pak zaplavily desítky příznivců koridy, aby si odnesli domů na památku hrst písku ze slavné arény.

Ochránci práv slavili

Před posledním z někdejších tří barcelonských stánků pro býčí zápasy mezitím ochránci práv zvířat a odpůrci koridy oslavovali poslední zápas šampaňským.

V ulicích katalánské metropole se několik dní konaly manifestace stoupenců i odpůrců tisícileté zábavy. Navzdory množství rozhořčených fanoušků koridy v ulicích býčí zápasy v Katalánsku v posledních desetiletích příliš netáhly.

Odpůrci býčích zápasů slavili šampaňským.

Aréna La Monumental, která byla postavena před necelými sto lety, zůstala poslední, kde bylo možné "zápas" býka a člověka sledovat. A i v ní se konalo loni jen 18 představení, přičemž pokud nevystupoval populární toreador José Tomás, příliš diváků nepřišlo, upozornil tento týden barcelonský starosta. Hlediště bylo zpravidla poloprázdné

PSALI JSME:

.Do boje za zrušení krvavé podívané se pustili ochránci lidských práv; nezřídka se však objevují názory, že poslanci k zákazu přistoupili spíše proto, že korida je více spojena se Španělskem, a proto prý katalánský nacionalismus sehrál při rozhodování významnou roli.

Katalánsko není první španělskou oblastí, kde se korida nebude konat

Už přes dvacet let není možné zápasy sledovat na Kanárských ostrovech, a to přesto, že je tam žádný zákon nezakazuje. Omezeně se konají na Baleárských ostrovech, kde ale úřady například zakazují sledování osobám mladším 16 let.

Ochranáři se chtějí zaměřit po Katalánsku hlavně na severní oblasti Španělska - širokou podporu najdou v Galicii či v Asturii, kde funguje už jediná aréna v Gijónu. Rovněž v Kantábrii je v provozu jediná aréna - v Santanderu. Všeobecně tradice upadá kvůli nezájmu především mladších generací.

Navarrská Pamplona sází spíše na známé běhy s býky v ulicích o svátku svatého Fermína, ačkoliv v Navaře je arén více.

Jose Tomas, držící v rukou býčí uši jako triumf.

Tradice ale váží více než politika v Baskicku, kde je jinak nacionalismus silně zakořeněný. Všechny tři metropole baskických krajů pořádají úspěšné koridy každé léto.

Proti zákazu se stavějí především oblasti, kde má dlouhou tradici chov býků určeých speciálně pro koridu - je to také významná součást jejich ekonomik.

Stovky korid se každoročně konají v centrální oblasti Kastilie-Leónu, Kastilii-La Mancha i v Madridu. Právě Kastilie-León a také západošpanělská Extremadura patří k hlavním chovným oblastem bojových býků. Tradiční je rovněž jih země - Andalusie má také velké chovy a statkáři si přivydělávají pořádáním návštěv turistů. Vůbec celý jih Iberského poloostrova se korid nehodlá zbavovat.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!