Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Mošnově přistála hlavní atrakce Dnů NATO: bombardér B-52H

Magazín

  16:15
MOŠNOV - Na mošnovském Letišti Leoše Janáčka Ostrava přistál strategický bombardér B-52H Stratofortress, který bude patřit mezi největší atrakce víkendové show Dny NATO. Letoun amerického letectva je na území střední Evropy vůbec poprvé, nejblíže ho fanoušci letectví měli možnost spatřit v Moskvě nebo Berlíně.

Na letiště Leoše Janáčka v Mošnově u Ostravy příletěl na Dny NATO strategický bombardér B-52 Stratofortress foto: ČTK

Dny NATO jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akci ve střední Evropě. Letos se na nich představí i poslední stíhací letoun Hawker Hurricane, který se před 70 lety přímo zúčastnil bitvy o Velkou Británii a sestřelil pět nepřátelských letounů.

B-52H

Na letiště Leoše Janáčka v Mošnově u Ostravy příletěl na Dny NATO strategický bombardér B-52 Stratofortress

Letoun přiletěl ze základny letectva v Barksdale v americkém státě Lousiana. Má délku asi 48,5 metru a výšku 12,4 metru. Prázdný váží více než 80 tun. Rozpětí křídel je 56,4 metru. Jeho cena je asi 1,3 miliardy korun.

Maximální rychlost je přibližně 1000 kilometrů za hodinu, tedy 0,86 násobek rychlosti zvuku. Posádka je pětičlenná - dva piloti, operátor elektronických systémů a dva navigátoři. Stroj byl nasazen například ve válce ve Vietnamu, uplatnění nalezl i v první válce v Perském zálivu a při bombardování Jugoslávie koncem 90. let, nechyběl při nedávných posledních kampaních v Afghánistánu a Iráku.

Svou premiéru si odbude také dynamická ukázka britského letounu s kolmým startem a přistáním Harrier. Tento letoun se na mošnovském letišti v minulosti již představil, ale doposud to bylo pouze ve statické ukázce.

Celkem bude k vidění přes 70 kusů letecké techniky armád deseti států. Vstup na akci s rozpočtem zhruba pět milionů korun je zdarma. Bližší podrobnosti lze získat také na internetových stránkách www.natodays.cz. Loni akci navštívilo 135.000 lidí, letos organizátoři počítají s obdobnou účastí.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...