11. ledna 2010 17:26 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V napajedelském hřebčíně se narodilo první letošní hříbě

První letošní hříbě hřebčína v Napajedlech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První letošní hříbě hřebčína v Napajedlech | foto: ČTK

NAPAJEDLA V napajedelském hřebčíně, který se pyšní nejstarším chovem anglických plnokrevníků v České republice, přišlo v sobotu večer na svět první letošní hříbě. Otcem kobylky je Šampion plemeníků 2008, dvanáctiletý hnědák původem z USA Security Risk, matkou osmiletá hnědka britského původu Well Knit, pro kterou to je čtvrté hříbě.

 

"Porod byl bezproblémový, velice rychlý. Klisna ani hříbátko neměly žádné problémy, jsou zdravé a vše je v pořádku. Obvykle jde zdravé hříbě hned druhý den ven, aby se proběhlo. Byly ale špatné podmínky, kluzko a hrozilo nebezpečí, že si koníček zlomí nohu, proto jsme ji nepustili," uvedla zootechnička Kateřina Sedláčková.. Hnědá kobylka má podle ní velké předpoklad pro dostihový sport.

"Otec je plemeníkem špičkové třídy. Jeho potomci dosáhli řady úspěchů," dodala zootechnička.

Hříbě se skvělým rodokmenem
Security Risk je otcem mimo jiné klisny Vadeony narozené v roce 2005, která se honosí titulem Nejlepší kůň českého chovu 2008 a byla i nejlepším vytrvalcem téhož roku. Mezi potomky tohoto plemeníka patří i koník Mysterro, který je Šampionem dvouletých hřebců z roku 2005. Well Knit byla zařazena do chovu v roce 2007. Ze spojení se Security Riskem se jí o dva roky později narodil hřebeček Well Heart, který je již prodán.

Hřebčín v Napajedlech

Hřebčín Napajedla byl založen v roce 1886, dlouhá léta je nejúspěšnějším chovatelem anglického plnokrevníka v zemi. Koně z napajedelského chovu vyhrávají dostihy nejen v České republice či na Slovensku, ale připisují si vítězství i v Anglii, Francii, Švýcarsku, Německu nebo v Rakousku

Prvním hříbětem loňského roku byl hřebeček Veni Vidi Vici, který se narodil 3. ledna 2009 klisně Widama. Podle Sedláčkové v napajedelském hřebčíně letos očekávají narození 70 až 80 hříbat, loni jich bylo 73. V Napajedlech je momentálně ustájeno kolem 230 koní včetně deseti plemenných hřebců.

Hřebčín má asi 40 vlastních klisen, celkem je jich zde ustájeno kolem stovky, většina tak patří jiným privátním majitelům.

.

ČTK