26. října 2007 18:43 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V New Yorku budou dražit meteority

Meteorit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Meteorit. | foto: ČTK

NEW YORK Chtěli byste vlastnit meteorit? Pokud budete 28. října v New Yorku a budete disponovat dostatečně tučným kontem, můžete se pokusit jeden získat. V New Yorku se totiž bude konat údajně první dražba meteoritů v dějinách. K mání budou například nejcennější železné meteority nebo takzvaný Brenhamský meteorit, velká oválná hrouda železa posázená mimozemskými krystaly.

Mezinárodní aukční dům Bonhams nabízí 53 dražebních polože, mezi nimiž jsou některé z nejvzácnějších a nejproslulejších meteoritů na světě. Očekává se, že vynesou několik milionů dolarů.

Dražené meteority pocházejí z Ameriky, Evropy, Afriky a Číny. Je mezi nimi i "exotický" kus z georgijského Claxtonu vypadající jako poštovní schránka. Tedy až na to, že je na jednom konci pomačkaná jako rozšlápnutá plechovka coca-coly.

Nejcennější úlomky spadlé z nebe, známé jako železné meteority, které jsou složené ze železa a niklu a tvoří asi sedm procent všech takovýchto objektů, lákají stále více bohatých a slavných sběratelů. Jsou mezi nimi i filmový režisér Steven Spielberg, herec Nicolas Cage či violoncellista Yo-Yo Ma.

"Korunovačními klenoty" chystané aukce jsou dva meteority. Prvním, o němž se má za to, že vynese až 700.000 dolarů (asi 13 milionů korun), je Brenhamský meteorit, velká oválná hrouda železa posázená mimozemskými krystaly. Tento meteorit byl před dvěma lety nalezen v Kansasu. Je to největší známý exemplář takzvaného orientovaného meteoritu na světě. Je složený z hmoty, která si zachovává osu, když je při pádu na Zemi vystavena neobyčejně vysokým teplotám. Díky nim je hladká.

Druhým draženým "skvostem" je úlomek ze světově nejproslulejšího meteoritu Willamette, největšího, jaký byl kdy nalezen v USA. Objeven byl v roce 1902 v Oregonu a je předmětem četných vleklých právních sporů o jeho vlastnictví. Vynést by údajně mohl až 1,3 milionu dolarů.

čtk, Lidovky