Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V nebezpečné ‚výzvě‘ rodiče dávají děti do pytle, vysají z něj vzduch. Může skončit smrtí, varují experti

Média

  5:00
NEW YORK/PRAHA - Na sociálních sítích se v posledních dnech objevila nová výzva zahrnující děti, pytle na odpadky a vysavač. Už jen tato kombinace zní hodně bizarně a jako už je pravidlem, nová „Vacuum Challenge“ vzbuzuje kritické reakce okolí.

Podle expertů může být vakuová výzva pro děti nebezpečná. foto: YouTube.com/crvtv

O co jde? V takzvané vakuové výzvě je člověk, často i dítě, od hlavy až po krk navlečený v klasickém pytli na odpadky, načež někdo další (často rodič) strčí do pytle hlavici od vysavače a vysaje z pytle přebytečný vzduch. Pytel se přisaje člověku na tělo a náraz způsobený rychlým vysátím vzduchu v mnoha případech donutí člověka v pytli upadnout na zem. Přisátý pytel pak navenek připomíná latexové oblečení.

‚Sýrová výzva‘ nutí lidi házet na děti plátky sýra. Jde o důkaz, že internet neměl být vynalezen, reagují odpůrci

Experti podle serveru The New York Post ale varují, že podobná zábava může být velmi nebezpečná. Podle lékařů z amerického národního institutu pro neurologická onemocnění a mrtvice může rychlé vypuštění vzduchu z pytle způsobit takzvanou cerebrální hypoxii, tedy snížení množství kyslíku přicházejícího do mozku.

„Mozkové buňky jsou extrémně citlivé na nedostatek kyslíku a mohou umírat už po pěti minutách, co je tělo vystaveno takovému nedostatku,“ řekl jeden z lékařů institutu pro server New York Post.

Člověk zkoušející vakuovou výzvu je navíc odkázán na pomoc od druhé osoby, protože se často není schopen po vysátí vzduchu z pytle sám dostat.

Autor:
Témata: Média, New York, YouTube

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat