15. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V nebezpečné ‚výzvě‘ rodiče dávají děti do pytle, vysají z něj vzduch. Může skončit smrtí, varují experti

Podle expertů může být vakuová výzva pro děti nebezpečná. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle expertů může být vakuová výzva pro děti nebezpečná. | foto: YouTube.com/crvtv

NEW YORK/PRAHA Na sociálních sítích se v posledních dnech objevila nová výzva zahrnující děti, pytle na odpadky a vysavač. Už jen tato kombinace zní hodně bizarně a jako už je pravidlem, nová „Vacuum Challenge“ vzbuzuje kritické reakce okolí.

O co jde? V takzvané vakuové výzvě je člověk, často i dítě, od hlavy až po krk navlečený v klasickém pytli na odpadky, načež někdo další (často rodič) strčí do pytle hlavici od vysavače a vysaje z pytle přebytečný vzduch. Pytel se přisaje člověku na tělo a náraz způsobený rychlým vysátím vzduchu v mnoha případech donutí člověka v pytli upadnout na zem. Přisátý pytel pak navenek připomíná latexové oblečení.

Experti podle serveru The New York Post ale varují, že podobná zábava může být velmi nebezpečná. Podle lékařů z amerického národního institutu pro neurologická onemocnění a mrtvice může rychlé vypuštění vzduchu z pytle způsobit takzvanou cerebrální hypoxii, tedy snížení množství kyslíku přicházejícího do mozku.

„Mozkové buňky jsou extrémně citlivé na nedostatek kyslíku a mohou umírat už po pěti minutách, co je tělo vystaveno takovému nedostatku,“ řekl jeden z lékařů institutu pro server New York Post.

Člověk zkoušející vakuovou výzvu je navíc odkázán na pomoc od druhé osoby, protože se často není schopen po vysátí vzduchu z pytle sám dostat.

Lidovky.cz

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.