Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Sýrová výzva‘ nutí lidi házet na děti plátky sýra. Jde o důkaz, že internet neměl být vynalezen, reagují odpůrci

Magazín

  15:57
PRAHA - Co se stane, když hodíte plátek sýra na obličej dítěte? Některé děti se smějí a plátek si sundají, ostatní se rozpláčou, jako by narazily do zdi nebo se zoufale dívají na „útočníka“. Každopádně všechny děti vypadají zmateně.

Cheese challenge foto: YouTube

Jak děti reagují na sýr na obličeji zjišťujeme díky nejnovějšímu fenoménu mezi výzvami na sociálních sítích nazvanému „cheese challenge“ (sýrová výzva), při které lidé natáčí malé děti při tom, když na ně hází plátek sýra a sledují jejich reakci. Komentáře k tématu na sociálních sítích se různí: vedle nadšených reakcí zaznívají i hlasy, které označují výzvu za důkaz, že internet nikdy neměl být vynalezen.

Podle amerického webu Eater.com začal s touto šíleností Charles Amara z Michiganu, který minulé úterý nahrál na svůj Facebook video nazvané Útok sýrem Epizoda 2 s popiskem: „Tohle se mu nelíbilo“. Ve videu sedí malý chlapeček v dětské židličce a na obličej mu přiletí plátek sýra, který fanoušci identifikovali jako druh Kraft Singles, běžný plátkový sýr prodávaný v USA. Sýr se ukáže být velmi dobře přilnavým a zmatené dítě se ho nemůže zbavit.

27.února 2019 v 02:05, příspěvek archivován: 07.března 2019 v 15:28

You asked for it, here it is! Attack of the cheese Episode 2. He wasn’t happy after this one...

Video nasbíralo na Facebooku statisíce sdílení, dostalo se i na Twitter, kde nasbírala první verze přes osm milionů shlédnutí. Twitterová verze byla nakonec smazána, ale to už bylo pozdě. Hashtagy #cheesechallenge a #cheesedchallenge se uchytily a rodiče, prarodiče, sourozenci, tety, strýčkové i chůvy začali po dětech házet plátkový sýr kvůli „lajkům“ a sdílení na Instagramu a Twitteru. Další to zkoušeli na větších dětech, dospělých nebo domácích mazlíčcích, největší úspěch však sbírají kojenci.

YouTubeři challenge kritizují

Spousty lidí se scénkami baví, velké množství dalších se však shoduje, že nová challenge je jen ukázka hlouposti dnešní společnosti.

Podívejte pod jakýkoliv příspěvek otagovaný „cheesechallenge“ a najdete prakticky válku komentářů mezi zastánci a odpůrci zesměšňování dětí. Překvapivě jedni z největších odpůrců nového trendu jsou takzvaní „influenceři“, tedy lidé, které sociální sítě živí. Sýrovou výzvu ostře kritizovali třeba Casey Neistat, Kalen Allen, Chrissy Teigenová nebo britská herečka India de Beaufortová, která na svůj Twitter napsala: „NEHÁZEJTE SÝR NA DĚTI. Co se to s vámi děje? Jak tohle může být nějaká výzva? Není to vtipné. Dítě vám věří a vy mu provedete tohle.“

I tak se výzva zatím šíří. Dobrou zprávou pro malé děti však je fakt, že internet velmi rychle zapomíná a přesune se na něco nového. Za týden maximálně čtrnáct dní už po „cheese challenge“ neštěkne ani pes.

Autor: