Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Opavě vznikne obří japonská zahrada

V Opavě na ploše 4000 metrů čtverečních vznikne japonská zahrada, největší na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Opavě na ploše 4000 metrů čtverečních vznikne japonská zahrada, největší na... | foto: ČTK

OPAVA V Opavě na ploše 4000 metrů čtverečních vznikne japonská zahrada, největší na Moravě a ve Slezsku. První až 100 let staré bonsaje určené právě pro ni, dorazily to Česka přímo z Japonska.

Za sebou už sice mají tříměsíční karanténu, na vysazení ale ještě čekají. Japonskou oázu klidu začne pro opavskou tradiční školu bojových umění Sakura dojo budovat pěstitel bonsajů Lukáš Sirotný na podzim.

„Letos začneme terénními úpravami a návozem velkých kamenů, které jsou součástí japonských zahrad. Samotná výsadba stromů je naplánovaná na jaro 2016,“ uvedl Sirotný. Zahrada podle něj bude určena k výcviku, tréninku, cvičení jógy či jen k meditaci a odpočinku. Její součástí bude japonské jezírko a malá čajovna.

V Opavě na ploše 4000 metrů čtverečních vznikne japonská zahrada, největší na...

Vše by mělo vzniknout příští rok. „Naším cílem je vytvořit oázu klidu, kde se lidé zastaví, uvědomí si svůj život a svou cestu. U nás dostanou prostor k přemýšlení a rozvoji vlastní osobnosti,“ řekl ředitel Sakuja dojo Martin Březina. Podle něj je jedno, jestli se lidé v zahradě budou věnovat výuce bojového umění, meditaci či cvičení jógy. „Vše je jen prostředkem k práci s vlastním vědomím,“ míní.

Japonské borovice

Komplex Sakura dojo začal budovat před lety. Na pozemku stojí nová dřevostavba v japonském stylu, která slouží jako místo pro cvičení. „Šli jsme jinou cestou než většina škol bojových umění. Nechtěli jsme si pronajímat tělocvičny či vyklizené sklady. Chtěli jsme něco tradičního, proto jsme postavili dódžó (anglický přepis dojo). A k němu chceme ještě vybudovat zahradu,“ řekl Březina. Nákladný projekt zatím škola, kterou pravidelně navštěvuje na 250 lidí, financuje z vlastních zdrojů. V budoucnu chce ale požádat o dotace město či Evropskou unii.

Stromy pro plánovanou zahradu nechal přímo z Japonska do Česka dopravit pěstitel bonsajů a tvůrce japonských zahrad Sirotný. Proces to byl podle něj náročný a jednání trvala déle než půl roku. „Potřebovali jsme povolení našeho ministerstva zemědělství na dovoz rostlin. V Japonsku jsme zase museli najít certifikovanou školku. Stromy určené na vývoz nelze nakupovat kdekoliv,“ řekl.

V Opavě na ploše 4000 metrů čtverečních vznikne japonská zahrada, největší na...
V Opavě na ploše 4000 metrů čtverečních vznikne japonská zahrada, největší na...

Nakonec v první várce vybrali 20 bonsajů určených na pěstování v zahradách, vesměs japonské borovice, řekl Sirotný. Stromy staré 50 až 100 let pak šest týdnů putovaly v klimatizovaných kontejnerech do Česka. Vše se muselo stihnout v období vegetačního klidu. „Koncem března jsme měli stromy v Česku. Pak ale ještě musely na tři měsíce do karantény. Tu opustily v červnu,“ doplnil. Jako první bonsaje mohli vidět návštěvníci Japonských dnů v Ostravě.

Pěstování bonsajů je podle Sirotného hodně populární. Zájem zvyšují hlavně hobbymarkety, které stromky nabízejí. „Snad každý doma má či měl bonsaj,“ řekl Sirotný. Pořizovací cena stromků je různá. V případě pěti- až desetiletých to je několik set korun. V případě stromů určených pro opavskou zahradu může jít i o statisíce. Nákupy v marketech ale Sirotný nedoporučuje. Ne vždy jsou tamní bonsaje v dobré kondici. Lepší podle něj je nakupovat ve specializovaných centrech.

Když už se člověk pro pěstování bonsajů rozhodne, měl by si uvědomit, že nejde o jednoduchou záležitost. „Strom je nutné udržet ve formě, několikrát do roka jej stříhat, zadrátovat a dostat do požadovaného tvaru. Jednou za několik dní zalévat, co několik týdnů hnojit. Péči vyžaduje ale menší než pes či kočka,“ řekl pěstitel.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!