Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Ostravě se narodilo druhé slůně, samička

Sameček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sameček | foto: www.zoo-ostrava.cz

OSTRAVA V ostravské zoo se v úterý před polednem narodilo druhé slůně. Je to samička. Mluvčí zoo Šárka Kalousková řekla, že mládě i matka Johti jsou snad v pořádku. Slůně je o poznání větší než sameček, který se v zoo narodil před měsícem.

Pracovníkům zoo se zatím nepodařilo mládě zvážit. "Slůně je ale o poznání větší než sameček, který se narodil před měsícem. Ošetřovatelé odhadují, že samička váží přes 100 kilogramů," řekla Kalousková. Informovala, že malá samička už zhruba hodinu po narození od své mámy pila mléko, a to z obou struků. "Matka se o mládě vzorně stará a nejeví vůči němu žádnou agresivitu. Ale je samozřejmě s otazníkem, jak se ta situace bude vyvíjet," dodala mluvčí.

Dále čtěte:

První živé slůně v historii českých a slovenských zoologických zahrad se narodilo v Ostravě letos 11. března. Jeho matka, třináctiletá Vishesh, je prvorodička. Její nezkušenosti pracovníci zoo přičítají krizové situace, které po porodu v pavilonu slonů nastaly. Vishesh totiž několik dní po porodu své mládě začala napadat, pak mu zase odmítala dát pít. Nyní se už situace uklidnila. Vishesh už na slůně neútočí a nechá samečka napít, vždy když ji ošetřovatelé krmí pamlsky. Kromě toho slůně pracovníci zoo dokrmují z láhve.

Dvaačtyřicetiletá Johti už porodila tři mláďata v zahraničních zahradách.

Právě Vishesh je jejím potomkem. "Johti však odchovala doposud pouze svou dceru Vishesh, svá dvě první mláďata zabila," připomněla Kalousková.

Podstatný rozdíl v hmotnosti obou ostravských slůňat je podle mluvčí zahrady dán třemi faktory. "Slonice Johti je o kus větší její dcera Vishesh, doba březosti u ní byla o více než měsíc delší než u Vishesh a navíc - prvorodičky rodí zpravidla mnohem menší mláďata," uvedla Kalousková. Otcem obou ostravských slůňat je čtyřiadvacetiletý samec Calvin. Ten pochází ze zoo v Calgary v Kanadě, do Ostravy se však dostal z německého Hannoveru. Zplodil dohromady už 13 mláďat a je jedním ze čtyř geneticky nejcennějších sloních samců v Evropě. Do Ostravy se dostal v květnu 2009 a už měsíc po příjezdu se se slonicemi spářil. Slonice Vishesh a Johti žijí v Ostravě od dubna 2008.

Kromě nich žije v pavilonu slonů v Zoo Ostrava ještě padesátiletá Suseela, která byla jeho první obyvatelkou, když ho zahrada v roce 2004 otevřela. S ní zoo zpočátku chovala ještě slonici Jumbo, jež později odcestovala do Dánska, a mladého samce Jackyho, který však zemřel na vrozenou srdeční vadu při operaci zraněného klu. Ostravská zoo chová slony s přestávkami už od roku 1956.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR/KA KVALITY - DODAVATELÉ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 55 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz