Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostravská zoo smutní. Sloní sameček uhynul

Magazín

  11:02
OSTRAVA - V ostravské zoologické zahradě uhynul sloní sameček. Byl prvním slůněm, které přišlo na svět v České republice. Od narození byl ale neduživý a zoo se obávala o jeho život. Jeho zdravotní stav se v noci na dnešek prudce zhoršil a ani operace ho nezachránila. Druhé slůně, které se narodilo o měsíc a den později, je v pořádku, rychle roste a vyvíjí se bez problémů.

Slůně narozené v ostravské zoo se svou matkou foto: ČTK

První živé slůně v historii českých a slovenských zoologických zahrad se narodilo v Ostravě letos 11. března. Jeho odchov od začátku provázely problémy. "Měl velmi nízkou porodní váhu a od samého počátku nešlo teoreticky vyloučit ani třeba nějakou vrozenou vadu či jiné problémy spojené s jeho předčasným příchodem na svět," uvedl ředitel ostravské zoo Petr Čolas.

Čtěte také:


Jeho matka, třináctiletá Vishesh, je prvorodička, a tak další problémy pramenily z její nezkušenosti. Několik dní po porodu své mládě začala napadat, pak mu zase odmítala dát pít. Pracovníci zoo proto samečka dokrmovali z láhve.

Zdravotní stav slůněte se v noci na dnešek prudce zhoršil: "Pohyboval se jen velmi málo a byl apatický. Přes operativní zásah přivolaného veterinárního lékaře se jeho stav nadále zhoršoval, mládě ztrácelo rovnováhu, těžce dýchalo. Přibližně v půl páté mladě ulehlo a krátce po půl šesté uhynulo," dodal Čolas.

Slůně si zaslouží pomyslný pomník
To, že sameček dokázal navzdory předpokladům přežít dva měsíce je podle zoo úspěch: "S nadsázkou tomuto slůněti (i všem lidem, kteří se o něj starali) patří pomník za to, že se zasloužili o vznik prvního funkčního, přirozeně se množícího sloního stáda v Česku," uvedl Čolas.


Je to podle něj nenahraditelná zkušenost pro pracovníky zahrady a hlavně pro Vishesh, která vzhledem ke svému věku může odchovat třeba ještě deset mláďat.

Příčinu úmrtí slůněte teď zoo zjišťuje. "Veřejnost budeme informovat ihned poté, jakmile získáme nějaké reálné informace po provedení pitvy," dodal ředitel.

Autoři:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Mohlo by vás zajímat