Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostravská zoo smutní. Sloní sameček uhynul

Magazín

  11:02
OSTRAVA - V ostravské zoologické zahradě uhynul sloní sameček. Byl prvním slůněm, které přišlo na svět v České republice. Od narození byl ale neduživý a zoo se obávala o jeho život. Jeho zdravotní stav se v noci na dnešek prudce zhoršil a ani operace ho nezachránila. Druhé slůně, které se narodilo o měsíc a den později, je v pořádku, rychle roste a vyvíjí se bez problémů.

Slůně narozené v ostravské zoo se svou matkou foto: ČTK

První živé slůně v historii českých a slovenských zoologických zahrad se narodilo v Ostravě letos 11. března. Jeho odchov od začátku provázely problémy. "Měl velmi nízkou porodní váhu a od samého počátku nešlo teoreticky vyloučit ani třeba nějakou vrozenou vadu či jiné problémy spojené s jeho předčasným příchodem na svět," uvedl ředitel ostravské zoo Petr Čolas.

Čtěte také:


Jeho matka, třináctiletá Vishesh, je prvorodička, a tak další problémy pramenily z její nezkušenosti. Několik dní po porodu své mládě začala napadat, pak mu zase odmítala dát pít. Pracovníci zoo proto samečka dokrmovali z láhve.

Zdravotní stav slůněte se v noci na dnešek prudce zhoršil: "Pohyboval se jen velmi málo a byl apatický. Přes operativní zásah přivolaného veterinárního lékaře se jeho stav nadále zhoršoval, mládě ztrácelo rovnováhu, těžce dýchalo. Přibližně v půl páté mladě ulehlo a krátce po půl šesté uhynulo," dodal Čolas.

Slůně si zaslouží pomyslný pomník
To, že sameček dokázal navzdory předpokladům přežít dva měsíce je podle zoo úspěch: "S nadsázkou tomuto slůněti (i všem lidem, kteří se o něj starali) patří pomník za to, že se zasloužili o vznik prvního funkčního, přirozeně se množícího sloního stáda v Česku," uvedl Čolas.


Je to podle něj nenahraditelná zkušenost pro pracovníky zahrady a hlavně pro Vishesh, která vzhledem ke svému věku může odchovat třeba ještě deset mláďat.

Příčinu úmrtí slůněte teď zoo zjišťuje. "Veřejnost budeme informovat ihned poté, jakmile získáme nějaké reálné informace po provedení pitvy," dodal ředitel.

Autoři: