Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ostravská zoo smutní. Sloní sameček uhynul

Slůně narozené v ostravské zoo se svou matkou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slůně narozené v ostravské zoo se svou matkou | foto: ČTK

OSTRAVA V ostravské zoologické zahradě uhynul sloní sameček. Byl prvním slůněm, které přišlo na svět v České republice. Od narození byl ale neduživý a zoo se obávala o jeho život. Jeho zdravotní stav se v noci na dnešek prudce zhoršil a ani operace ho nezachránila. Druhé slůně, které se narodilo o měsíc a den později, je v pořádku, rychle roste a vyvíjí se bez problémů.

První živé slůně v historii českých a slovenských zoologických zahrad se narodilo v Ostravě letos 11. března. Jeho odchov od začátku provázely problémy. "Měl velmi nízkou porodní váhu a od samého počátku nešlo teoreticky vyloučit ani třeba nějakou vrozenou vadu či jiné problémy spojené s jeho předčasným příchodem na svět," uvedl ředitel ostravské zoo Petr Čolas.

Čtěte také:


Jeho matka, třináctiletá Vishesh, je prvorodička, a tak další problémy pramenily z její nezkušenosti. Několik dní po porodu své mládě začala napadat, pak mu zase odmítala dát pít. Pracovníci zoo proto samečka dokrmovali z láhve.

Zdravotní stav slůněte se v noci na dnešek prudce zhoršil: "Pohyboval se jen velmi málo a byl apatický. Přes operativní zásah přivolaného veterinárního lékaře se jeho stav nadále zhoršoval, mládě ztrácelo rovnováhu, těžce dýchalo. Přibližně v půl páté mladě ulehlo a krátce po půl šesté uhynulo," dodal Čolas.

Slůně si zaslouží pomyslný pomník
To, že sameček dokázal navzdory předpokladům přežít dva měsíce je podle zoo úspěch: "S nadsázkou tomuto slůněti (i všem lidem, kteří se o něj starali) patří pomník za to, že se zasloužili o vznik prvního funkčního, přirozeně se množícího sloního stáda v Česku," uvedl Čolas.


Je to podle něj nenahraditelná zkušenost pro pracovníky zahrady a hlavně pro Vishesh, která vzhledem ke svému věku může odchovat třeba ještě deset mláďat.

Příčinu úmrtí slůněte teď zoo zjišťuje. "Veřejnost budeme informovat ihned poté, jakmile získáme nějaké reálné informace po provedení pitvy," dodal ředitel.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!