Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ostravská zoo smutní. Sloní sameček uhynul

Slůně narozené v ostravské zoo se svou matkou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slůně narozené v ostravské zoo se svou matkou | foto: ČTK

OSTRAVA V ostravské zoologické zahradě uhynul sloní sameček. Byl prvním slůněm, které přišlo na svět v České republice. Od narození byl ale neduživý a zoo se obávala o jeho život. Jeho zdravotní stav se v noci na dnešek prudce zhoršil a ani operace ho nezachránila. Druhé slůně, které se narodilo o měsíc a den později, je v pořádku, rychle roste a vyvíjí se bez problémů.

První živé slůně v historii českých a slovenských zoologických zahrad se narodilo v Ostravě letos 11. března. Jeho odchov od začátku provázely problémy. "Měl velmi nízkou porodní váhu a od samého počátku nešlo teoreticky vyloučit ani třeba nějakou vrozenou vadu či jiné problémy spojené s jeho předčasným příchodem na svět," uvedl ředitel ostravské zoo Petr Čolas.

Čtěte také:


Jeho matka, třináctiletá Vishesh, je prvorodička, a tak další problémy pramenily z její nezkušenosti. Několik dní po porodu své mládě začala napadat, pak mu zase odmítala dát pít. Pracovníci zoo proto samečka dokrmovali z láhve.

Zdravotní stav slůněte se v noci na dnešek prudce zhoršil: "Pohyboval se jen velmi málo a byl apatický. Přes operativní zásah přivolaného veterinárního lékaře se jeho stav nadále zhoršoval, mládě ztrácelo rovnováhu, těžce dýchalo. Přibližně v půl páté mladě ulehlo a krátce po půl šesté uhynulo," dodal Čolas.

Slůně si zaslouží pomyslný pomník
To, že sameček dokázal navzdory předpokladům přežít dva měsíce je podle zoo úspěch: "S nadsázkou tomuto slůněti (i všem lidem, kteří se o něj starali) patří pomník za to, že se zasloužili o vznik prvního funkčního, přirozeně se množícího sloního stáda v Česku," uvedl Čolas.


Je to podle něj nenahraditelná zkušenost pro pracovníky zahrady a hlavně pro Vishesh, která vzhledem ke svému věku může odchovat třeba ještě deset mláďat.

Příčinu úmrtí slůněte teď zoo zjišťuje. "Veřejnost budeme informovat ihned poté, jakmile získáme nějaké reálné informace po provedení pitvy," dodal ředitel.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!