Neděle 6. října 2024, svátek má Hanuš
130 let

Lidovky.cz

V Česku se narodilo první slůně. Na samečka ale matka zaútočila

  10:20aktualizováno  14:09
OSTRAVA - Fotbalové brankářské rukavice, dlouhé tyče s bodci a speciální kovové hrablo. To vše bylo v pátek ráno potřeba při porodu slůněte v ostravské zoo. Prvního slona, který přišel živý na svět v zahradách na území Česka i Slovenska. Ošetřovatelé slůně zatím od matky Vishesh oddělili, prvorodička totiž po porodu na mládě zaútočila.

První sluně v Česku se narodilo v ostravské zoo. foto: www.zoo-ostrava.cz

Velký chovatelský úspěch ale ošetřovatelé a vedení zoo ještě neslaví. Čeká je totiž ještě jeden porod. Samec Calvin do jiného stavu přivedl v Ostravě hned dvě slonice - čtrnáctiletou Vishesh, která porodila dnes, a její třiačtyřicetiletou matku Johti.

Měsíce příprav
Ostravští chovatelé se na velkou událost měsíce připravovali. Radili se i se zkušenějšími kolegy ze zahraničí. "Během porodu jsme využili všechno, co jsme si připravili. Nebyly to jen plané a zbytečné výmysly. Osvědčily se nám dlouhé bodce, které jsme měli na odhánění agresivní samice. I speciální kovové hrablo, kterým jsme slůně ze středu výběhu přitáhli do bezpečí," řekl ošetřovatel ostravských slonů Pavel Zvolánek.

Podle něj se vyplatil i nákup značkových brankářských rukavic. "Na základě doporučení kolegů z Německa jsme koupili klasické rukavice, které používají fotbaloví brankáři. Neklouzaly a slůně se v nich bezvadně přenášelo," vysvětlil Zvolánek. Věří tomu, že rukavice použije už brzy ještě jednou.

První sluně v Česku se narodilo v ostravské zoo (na obrázku se svou maminkou)

Každou hodinou či dnem by mělo v nyní uzavřeném pavilonu přijít na svět další slůně.

Složité rodinné poměry
Po tomto porodu budou v šestičlenném ostravském sloním stádu vládnout pro člověka složité rodinné poměry. Vzhledem k tomu, že otcem obou slůňat je samec Calvin, půjde o nevlastní sourozence. Situaci komplikuje ale fakt, že březí slonice jsou matka a dcera. Starší slonice Johti se tak dnes stala babičkou a její slůně bude sourozencem a zároveň i tetou či strýcem dnes narozeného samečka. Slonům to je ale jedno. "Nerozeznávají, zda jde o strýčka, babičku či bratrance," uvedl ošetřovatel s úsměvem.

A co na to z genetického hlediska velmi cenný samec Calvin? Vzhledem k tomu, že podle neoficiálních informací se už v různých zahradách světa postaral o celkem deset potomků, dnešní ranní události jej příliš nerozrušily. "Tatínek slon porod nijak neprožívá. Neměli jsme moc čas sledovat, co během porodu dělal. Buď jej ale prospal, nebo mu vůbec nevěnoval pozornost," uvedl Zvolánek.

Podle něj je velká pravděpodobnost, že návštěvníci uvidí během léta celou skupinu pohromadě. K předchozím potomkům se Calvin totiž nikdy nechoval agresivně a nenapadal je. Proto je možné, že se k rodině připojí. Jaký osud jej čeká, ještě není jasné. O samce je vzhledem k reprodukčním schopnostem zájem ve světě a není vyloučeno jeho další stěhování. To může časem potkat i některé z mláďat. "Chov spadá pod koordinátora, který ho řídí celosvětově. Je možné, že některá zahrada o mláďata zájem projeví. Určitě se jich nebudeme zbavovat dříve, než budou mít správné sociální návyky, což u slonů bývá ve věku pěti let. Na tyto úvahy je proto dostatek času," uvedl.

Zoologická zahrada Ostrava chová slony už od roku 1956, ale s přestávkami.

Nový pavilon z roku 2004 odpovídá nejpřísnějším podmínkám pro jejich chov.

Sloni indičtí patří mezi ohrožené druhy a v přírodě jich žije nanejvýš 55.000. Samec Calvin do Ostravy přijel v roce 2009. Připojil se tam ke třem samicím - Suseele (50 let), Johti (43 let) a Vishesh (14 let). Vedení zoo při jeho získání tajně doufalo v to, že oplodní nejmladší z nich. Očekávání ale byla překonána a březí byly hned dvě slonice.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!