Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sloni v Keni už mají svoje podchody. Zabrání srážkám aut se zvířaty

Magazín

  14:30
NAIROBI - Jak se ti sloni dostali přes jednu z hlavních keňských silnic? Podešli ji. Využili totiž prvního sloního podchodu v Africe. Ten může stát jedním z nástrojů pro omezení stále častějších střetů mezi lidmi a zvířaty na africkém kontinentu.

V Keni postavili první africký podchod pro slony foto: ČTK

Podchodem za 250 tisíc dolarů z dárcovských peněz (4,4 milionu korun) se podařilo spojit dvě přírodní rezervace a dvě stáda slonů, která žila roky odděleně. Díky unikátní stavbě se sloni mohou oblastí pohybovat, aniž by přitom ohrožovali sebe nebo motoristy a obyvatele blízké vesnice.

V Keni postavili první africký podchod pro slony

"Když jsme poprvé slyšeli, že podchodem prošel slon, byli jsme nadšeni. Nečekali jsme, že se to stane tak rychle," řekla Susie Weeksová z nadace Mount Kenya Trust. Do 4,5 metru vysokého podchodu zamířil první slon, samec Tony, na Nový rok, tedy jen asi týden po zprovoznění stavby. Před týdnem se vrátil znovu, tentokrát doprovázen dvěma dalšími mladými samci.

V Keni postavili první africký podchod pro slony

Podchod je součástí uměle vytvořeného čtrnáctikilometrového koridoru, který spojuje dvě stáda o velikosti 2000 a 5000 slonů. Výstavba celého koridoru přišla asi na milion dolarů (17,8 milionu korun), 250.000 dolary na ni přispěl britský podnikatel Richard Branson.

Keňský podchod pro slony je sice prvním v Africe, ale na světě již několik podobných existuje, zejména v Číně a Indii. V té stojí dokonce i nadchod pro slony.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat