10. srpna 2012 14:18 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V pražské ZOO se narodila další klisna koně Převalského

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Kůň Převalského. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kůň Převalského. Ilustrační foto. | foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

PRAHA Klisna koně Převalského Hara v pátek přivedla na svět mládě. Otcem 218. hříběte v historii Zoo Praha je hřebec Len. Po letošní reintrodukci čtveřice klisen do Mongolska si tak pražská zoo připsala v souvislosti s koněm Převalského další úspěch.

Porod klisničky proběhl nad ránem ve venkovním výběhu koní Převalského, a to bez přítomnosti zaměstnanců zoo. "Když jsem před sedmou hodinou ranní přišel do práce, už jsem uviděl hříbě běhat mezi ostatními koňmi," popsal chovatel Radek Zoula.

PSALI JSME:

Klisna je zdravá a čilá, bez problémů saje matčino mléko a skotačí ve výběhu. Celá pražská skupina koní Převalského je klidná a zdá se, že hříbě dobře přijala.

Sedmiletá matka hříběte Hara se narodila v německé Zoo Chemnitz. Dnešní mládě je jejím druhým potomkem, loni - 2. srpna, tedy téměř přesně před rokem – přivedla na svět klisnu Primulu.

Koně Převalského v pražské ZOO

Koně Převalského chová pražská zoo už od roku 1932, a letos tedy slaví 80 let jejich nepřetržitého chovu. Minulý měsíc uspořádala už druhý transport koní Převalského do země jejich původu, do Mongolska. Dvěma klisnám z loňského prvního transportu Zoo Praha - Cassovii a Limě - se již v Mongolsku narodila zdravá hříbata.

Otec Len, který pochází z ukrajinské chovné stanice Askania Nova, nedávno oslavil své desáté narozeniny. Pro pražský chov je důležitý především z genetického hlediska: jeho prababičkou byla totiž klisna Orlica III, poslední divoký kůň odchycený ve volné přírodě.

 "To, že se Lenovi narodila právě klisna, je výborná zpráva. Pokud se její odchov podaří, bude cenná jak do chovu v zoologických zahradách, tak k případnému návratu do volné přírody," uvedl vedoucí mezinárodní plemenné knihy koně Převalského Evžen Kůs.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse