Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V pražské ZOO se narodila další klisna koně Převalského

Magazín

  14:18
PRAHA - Klisna koně Převalského Hara v pátek přivedla na svět mládě. Otcem 218. hříběte v historii Zoo Praha je hřebec Len. Po letošní reintrodukci čtveřice klisen do Mongolska si tak pražská zoo připsala v souvislosti s koněm Převalského další úspěch.
Kůň Převalského. Ilustrační foto.

Kůň Převalského. Ilustrační foto. foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Porod klisničky proběhl nad ránem ve venkovním výběhu koní Převalského, a to bez přítomnosti zaměstnanců zoo. "Když jsem před sedmou hodinou ranní přišel do práce, už jsem uviděl hříbě běhat mezi ostatními koňmi," popsal chovatel Radek Zoula.

PSALI JSME:

Klisna je zdravá a čilá, bez problémů saje matčino mléko a skotačí ve výběhu. Celá pražská skupina koní Převalského je klidná a zdá se, že hříbě dobře přijala.

Sedmiletá matka hříběte Hara se narodila v německé Zoo Chemnitz. Dnešní mládě je jejím druhým potomkem, loni - 2. srpna, tedy téměř přesně před rokem – přivedla na svět klisnu Primulu.

Koně Převalského v pražské ZOO

Koně Převalského chová pražská zoo už od roku 1932, a letos tedy slaví 80 let jejich nepřetržitého chovu. Minulý měsíc uspořádala už druhý transport koní Převalského do země jejich původu, do Mongolska. Dvěma klisnám z loňského prvního transportu Zoo Praha - Cassovii a Limě - se již v Mongolsku narodila zdravá hříbata.

Otec Len, který pochází z ukrajinské chovné stanice Askania Nova, nedávno oslavil své desáté narozeniny. Pro pražský chov je důležitý především z genetického hlediska: jeho prababičkou byla totiž klisna Orlica III, poslední divoký kůň odchycený ve volné přírodě.

V ZOO Praha se narodila malá klisnička koně Převalského

 "To, že se Lenovi narodila právě klisna, je výborná zpráva. Pokud se její odchov podaří, bude cenná jak do chovu v zoologických zahradách, tak k případnému návratu do volné přírody," uvedl vedoucí mezinárodní plemenné knihy koně Převalského Evžen Kůs.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!