Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci odkryli vchod do hrobky z dob Alexandra Makedonského

Magazín

  6:52
ATÉNY - Vchod do hrobky z doby slavného starověkého vládce Alexandra Makedonského odkryli archeologové na severu Řecka.

Vědci odkryli vchod do hrobky z dob Alexandra Makedonského foto: Reprofoto

Oznámily to agentury AP a DPA. Tento významný objekt je datovaný do doby asi 325-300 před naším letopočtem. Teprve další výzkum odhalí, kdo je v této hrobce nedaleko starověkého města Amfipolis skutečně pohřben. Spekuluje se však, že by zde mohl být někdo z rodiny Alexandra Makedonského. Hrob není porušený ani vyrabovaný.

Alexandr Makedonský

Alexandr Makedonský zemřel v roce 323 před naším letopočtem v Babylónu. Jeho ostatky byly nejspíš převezeny do mauzolea na území Egypta, po hrobce se však slehla zem a přesné místo posledního odpočinku panovníka je stále zahaleno tajemstvím.

Na tuto lokalitu ležící asi 600 kilometrů severně od metropole dnes dorazil i řecký premiér Antonis Samaras a podle AP nález označil za "mimořádně důležitý". Uvedl také, že k hrobce vedla původně široká cesta a vchod do ní strážily dvě sfingy, mytické bytosti spojující v sobě rysy člověka, lva a ptáka. "Ocitli jsme se před mimořádně důležitým nálezem," prohlásil podle DPA premiér a reportéry požádal ještě o několik dnů trpělivosti, než budou zveřejněny další informace.

Archeologické práce zde mají pokračovat i v následujících měsících.Výzkum na této lokalitě trvá již rok, původně se spekulovalo dokonce o tom, že by se mohlo jednat o hrobku samotného Alexandra Makedonského.

Amatérští i profesionální archeologové v posledních desetiletích například našli "zaručené" doklady, že Alexandr byl pohřben v egyptské Alexandrii, v oáze Siva poblíž libyjské hranice, v Uzbekistánu nebo dokonce na severu Austrálie.

Autoři: ,