Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Rusku žijí dva tisíce Putinů. Mají z toho prospěch i potíže

Magazín

  10:10
MOSKVA - Přibližně dvě tisícovky Rusů mají stejné příjmení jako nejpopulárnější ruský politik, předseda vlády Vladimir Putin. Zatímco skuteční Putinovi příbuzní na sebe příliš neupozorňují, premiérovi jmenovci mívají ze shody jmen prospěch, ale i potíže.

Vladimir Putin foto: Reuters

"Když zjistili, že jsem Putin, dostal jsem telefon mimo pořadí," pochlubil se v dnešním vydání listu Vedomosti zážitkem ještě z roku 2000 Ilja Putin z Vyborgu, kde podnikatelova firma s ročním obratem v řádu 60 milionů korun dodává trubky do loděnic.

"Jakmile klienti slyší příjmení Putin, leknou se a odmítnou s námi pracovat," postěžoval si naopak Vladimir Děmčenko, který s Alexandrem Putinem podniká v petrohradském vodárenství. Společná firma s obratem okolo 75 milionů Kč se prý "kvůli Putinovi" netěší žádným výhodám.

"Před Putinem jsem měl obrat desetkrát vyšší. Šéfové osobně zainteresovaní na zakázkách odmítali spolupracovat - vždyť kdo by si dovolil diktovat své podmínky 'Putinovi'? O žádných výhodách nemůže být řeči,"," postěžoval si i partner premiérova bratrance ve společné firmě Andrej Kozlov. Igor Putin mu nejprve pomohl zachránit byznys, ale pak kvůli sporům o metody podnikání přišli o zakázky. Nicméně koncem loňského roku si založili novou společnou firmu na opravu akumulátorů.

"Příjmení Putin nepřekáží, ani nepomáhá, i když budí pozornost," tvrdí zase Sergej Putin, který po neúspěšném podnikání nyní dělá zástupce šéfa jedné státní korporace. Prý ani jeho otec nevděčí příjmení za ředitelské křeslo; Boris Putin na žebříčku výdělků šéfů státních podniků zaujímá jedno z posledních míst s ročním příjmem 2,1 milionu rublů (asi 1,35 milionu Kč).

Podezřelý podnikatel Vladimir Ivanovič Putin
Vedomosti připomínají i případ dvou drobných podnikatelů Igora a Olega Putinových, kteří se zapletli do loňského skandálu okolo maďarské plynárenské firmy Emfesz. "Příbuzenství s premiérem se nepotvrdilo, ale stejně se Gazprom rozhodl nedělat rozruch a neobracet se na soud, i když přišel o stamiliony dolarů," poznamenal list.

Hodně podezřelé se deníku zdají i plány moskevského podnikatele Vladimira Ivanoviče Putina, který se po neúspěšném podnikání v cementu chystá vrhnout na stavbu olympijských objektů a bytů v Soči, prý za až 230 miliard eur (5,8 bilionu Kč).

"Dotyčný není příbuzným Vladimira Vladimiroviče Putina," prohlásil premiérův mluvčí Dmitrij Peskov. Sám Putin se podle mluvčího tvrdě distancuje od případů, kdy se jeho jmenovci zapletou se zákonem.

"Někomu příjmení Putin pomáhá, jinému nikoliv. Záleží na stupni skutečného příbuzenství a drzosti," usoudil expert Anton Daniljan. Podle podnikatele Igora Nikolajeva příjmení Putin už v Moskvě a v Petrohradu nebudí žádný ohlas, ale v provincii se úředníci třesou. "Ačkoliv se při tomto příjmení člověk mimoděk naježí, i tak chrání před justiční a policejní svévolí a primitivním vydíráním," prohlásil ředitel Ústavu problémů globalizace Michail Děljagin.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!