Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Autor zvířecích večerníčků Chaloupek má nová medvíďata, natočí další příběhy

Magazín

  7:00
MILÍNOV - Jako zkušená medvědice si už připadá plzeňský filmař a autor zvířecích večerníčků pro děti Václav Chaloupek. V bývalé hájence v lesích mezi Nevidem a Milínovem na jižním Plzeňsku právě pečuje už o třetí medvědí sourozence. Skoro tříměsíční Agátka a Martínek se brzo stanou televizními hvězdami. Zatím je ale jejich hlavní starostí několikrát denně se najíst, spát a pomazlit se.

Jako zkušená medvědice si už připadá plzeňský filmař a autor zvířecích večerníčků pro děti Václav Chaloupek. foto: ČTK

"Asi týden už umějí chodit, takže na vratkých nožkách objevují okolí a hrají si spolu. Zanedlouho budou v terénu natáčet nové příběhy, tentokrát už ne večerníčky," řekl Chaloupek.

Jedna lahvička mléka za druhou

Pětitýdenní medvíďata si od soukromého chovatele přivezl 18. února a od té chvíle je jejich "mámou" na plný úvazek. O huňáče se stará 24 hodin denně, jen nakrmit potřebují někdy i sedmkrát za den. Kromě toho patří k jejich nejoblíbenějším činnostem, že si najdou nějakou volnou lidskou ruku nebo prst a za hlasitých zvuků podobných bublání je sají.

Navíc je potřeba medvíďata, stejně jako děti, vychovávat a naučit je znát jejich jména. I když se Chaloupek ke zkušené medvědici klidně přirovnává, jeho výchova je prý přece jen mírnější. Medvědice, když mláďata zlobí, neváhá a uštědří jim i pádnou ránu, to filmař nedokáže. Při příjezdu do hájenky vážila Agátka 1,7 kilogramu a Martínek 2,2. Po pár týdnech usilovného krmení přibrali na váze. Po spořádání více než 80 litrů speciálního mléka má Agáta přes šest kilogramů a Martin přes osm. Do podzimu svoji váhu ještě několikanásobně zvýší. "Až do dneška jsem je takhle krmil asi 400krát," spočetl filmař, zatímco mu na paži spokojeně ležela Agáta sající jednu dětskou lahvičku mléka za druhou.

Pětitýdenní medvíďata si od soukromého chovatele přivezl Chaloupek 18. února a od té chvíle je jejich "mámou" na plný úvazek.
Skoro tříměsíční Agátka a Martínek se brzo stanou televizními hvězdami. Zatím je ale jejich hlavní starostí několikrát denně se najíst, spát a pomazlit se.

První medvědí sourozence měl Chaloupek před 13 lety a natočil s nimi večerníček Méďové. Vojta, Kuba a Matěj od té doby pořádně vyrostli a nyní žijí ve výběhu v Berouně, desetiletí sourozenci Honzík a Eliška, hrdinové dalších večerníčků, našli domov v plzeňské zoo. Martínek, pojmenovaný po plzeňském hokejovém kapitánovi Martinu Strakovi, a Agátka budou hrdiny hned několika filmů.

S medvědi po Šumavě

Němečtí filmaři natáčejí s Chaloupkem a s medvíďaty pro své dva projekty a Chaloupek sám plánuje, že pro Českou televizi připraví krátké příběhy z putování s medvíďaty po přírodních krásách Česka. "Navíc jsem se rozhodl, že neplánovaně natočím cestu s medvědy po Šumavě od severu k jihu," dodal.

Chaloupek myslel, že s medvědy už nikdy točit nebude. I když na chování malých medvídků ho prý po předchozích zkušenostech nic nepřekvapí, přiznává, že zvyknout si opět na život s nimi nebylo úplně lehké.

"Zjišťuji, že jsem o 13 let starší, než když jsem měl první medvědy, takže mě začínají někdy zmáhat," připustil letos čtyřiašedesátiletý filmař.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!