Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Lidé

Zemřel autor večerníčků a detektivek Rudolf Čechura, bylo mu 83 let

Maxipes Fík se svou kamarádkou Ájou. Večerníček pro děti napsal Rudolf Čechura. foto: Česká Televize

PRAHA - Ve věku osmdesáti tří let zemřel v Praze spisovatel Rudolf Čechura, autor dětské a detektivní prózy. Mezi jeho nejznámější díla patří kreslený seriál pro děti Maxipes Fík.
  9:09

„Dědeček zemřel ve svém pražském domově. Část rodiny, která žije v Itálii nyní míří do Česka. Pohřeb bude v úterý,“ řekl jeho vnuk Michele Matejka pro iDnes.cz.

Rudolf Čechura se narodil 5. února 1931 v severočeské vesnici Želénky. Vystudoval obchodní akademii v Chomutově a pedagogické gymnázium v Jihlavě. V šedesátých letech pracoval v Českém rozhlasu (v redakci pro děti a mládež), odkud pak přešel do časopisu Věda a technika mládeži. Od toku 1973 byl na volné noze.

ČTĚTE TAKÉ

Asi nejznámější z Čechurových postav, mluvící Maxipes Fík, však nebyl jeho jediným počinem. Krom něj také napsal večerníček Hugo z hor o tom, jak se dvojice dětí stará o sněžného muže, kterého velkoryse ubytují u sebe doma. Pro časopis Čtyřlístek také psal detektivní příběhy Sherlocka Holmese, kde v každém díle byla hádanka pro čtenáře.

Po roce 1969 byl spisovatel z politických důvodů z redakce časopisu Věda a technika mládeži propuštěn. Poté navrhl pro televizi „nevhodný“ večerníček Bojanské pohádky o rakousko-uherských vojácích a hrozilo, že bude muset se psaním skončit. Domácí i mezinárodní úspěch televizního Fíka, který vznikal od poloviny 70. let pod režisérským vedením Václava Bedřicha, však Čechurovi nakonec další literární působení za normalizace umožnil.

Jeho možná největším zájmem však byl Sherlock Holmes. Sám spisovatel byl členem britské The Sherlock Holmes Society of London (Londýnské společnosti Sherlocka Holmese), kam byl v té době velmi omezený přístup. Po dlouhou dobu byl také ze zemí východního bloku jediným členem této společnosti. Za své detektivní příběhy získal řadu ocenění.

Autoři: ,