Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ve Francii se otevřela pláž dinosaurů. Je stará 140 milionů let

Dinosauři. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dinosauři. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

CRAYSACC (FRANCIE) V departementu Lot na jihozápadě Francie byla otevřena největší geologická rezervace v zemi, která zahrnuje unikátní poklady, jako je pláž stará 140 milionů let, kde si vyšlapali své cesty dinosauři. Píše o tom agentura AFP.

„Tady to bylo jako na Bahamách,“ říká Alexandre Itier v temném hangáru chránícím před erozí vzácnou půdu starého lomu a osvětluje halogenovou lampou vápenec, který ohladily miliony let. Objevují se stovky stop, malých i velkých, které naznačují, kde byla „pláž pterosaurů“.

„Před 140 miliony let sahalo moře až sem. Zvířata zanechala své stopy v bahnu, které vyschlo a stopy v něm zůstaly jako v sádře,“ vysvětluje turistům průvodce a správce pláže v Crayssacu.

Stopa dinosaura

Stopa dinosaura

Objeveny tu byly stopy třicítky zvířat, dinosaurů a jejich létajících příbuzných pterosaurů, kteří mohli dorůst velikosti turistického letadla.

Tyto ve světě ojedinělé stopy zejména umožnily zjistit, že pterosauři chodili po čtyřech a nikoli po dvou, jako nějaké slepice, říká Alexandre Itier.

Vzácná zkamenělina? Jen kámen

Toto výjimečné dědictví však bylo ohroženo. „Policie už chytila jednoho zloděje, dobře známého tím, že prodával zkameněliny, a ten dostal jen malou pokutu,“ uvádí Alexandre Itier.

Na rozdíl od archeologie totiž geologie nepodléhá ochraně a zkamenělina je považována za pouhý kámen. „Zloději mohou být obžalováni jen pro porušování soukromého vlastnictví,“ vysvětluje správce lokality.

Dekretem z 2. července tu proto byla zřízena přírodní geologická rezervace. Na 800 hektarech zahrnuje 21 obcí a 59 lokalit. Jde o téměř čtyřikrát větší plochu, než zaujímá slavný geopark Vulkanland Eifel na severozápadě Německa.

Jde o největší přírodní geologickou rezervaci ve Francii a její vytvoření umožňuje financování ve výši 100 000 až 120 000 eur (2,7 milionu až 3,24 milionu Kč). Zejména je však důležitá právní ochrana lokality.

„Dříve si tu mohl něco sebrat kdekdo. Dnes jsou za to tisícieurové sankce,“ uvádí jeden z iniciátorů rezervace, geolog Thierry Pelissier. Dříve mohl jen roky bezmocně přihlížet k „obrovskému rabování“ zkamenělin starých 18 až 52 milionů let v těchto bývalých dolech, z nichž nejznámější je Cloup d´Aural. „Někdy tu zloději vyrýpali desítky metrů krychlových. Někteří tu trávili celé letní měsíce,“ říká.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Cílem vzniku rezervace je rovněž usnadnit vykopávky. To je velmi důležité, neboť toho je ještě hodně co odkrývat.

„Až dosud nebyly na vykopávky téměř žádné prostředky, ale nyní máme padesátkrát větší možnosti financování,“ uvádí Thierry Pelissier. Zdůrazňuje jedinečný charakter zkamenělin a ukazuje na úctyhodnou „příšeru z Cahorsu“. „Jde o nejlépe dochovanou kostru cadurcothera (druh nosorožce bez rohů) na světě,“ říká a ukazuje na lebku s úctyhodnými zuby, páteř a prsty.

Díky přítomnosti fosforečnanů, které umožňují výbornou konzervaci, zde byla nalezena mumifikovaná zvířata. To je velká vzácnost. Například tu byl objeven prehistorický salamandr i s mozkem, pohlavními orgány a dokonce i trávicí trubicí obsahující zbytky poslední kořisti.

Cílem přírodní rezervace v Lotu je dosáhnout zanesení do prestižní Sítě evropských a světových geoparků UNESCO. Lot by se pak mohl brzy stát jedním z největších geoparků na světě.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?