O kurz pro pastevkyně, který pořádá organizace v hornatém regionu Kantábrie na severu Španělska, je enormní zájem. Do uzavírky přihlášek minulý měsíc přišlo na 260 přihlášek, kurzu se ale může účastnit zatím jen 30 "žákyň“. Učit se budou tradiční staletí staré postupy, ale i využití nových technologií, jako například jak sledovat dobytek pomocí dronů.
„Bylo to velmi příjemné překvapení a ukázalo se, že nabízíme něco, po čem je v dnešní společnosti poptávka,“ řekla Susana Pachecová z organizace, která školu ženského pastevectví založila.
Klid na farmě
Přihlášky přišly z různých koutů Španělska, včetně Kanárských ostrovů. Ženy v nich mezi důvody zájmu o tento kurz uvedly mimo jiné, že hledají klid ve venkovském farmaření po vyčerpávajícím životě ve městě. K tomu přispěla i omezení kvůli koronaviru. Některé rovněž utíkají před hrubým zacházením ze strany svých partnerů.
„Ve Španělsku jsou i další školy pastevectví, které mohou ženy navštěvovat, my se ale zaměřuje na výuku výhradně z ženské perspektivy,“ uvedla Pachecová. Devítiměsíční kurz zahrnuje 460 hodin teorie, které se uskuteční on-line, a 255 hodin praktických cvičení. Ta se budou konat vždy jeden víkend v měsíci v horách a údolích Kantábrie. Na praktická cvičení mohou ženy přivést i své děti.
Škola pro pastevkyně má i své kritiky. Centristická strana Ciudadanos se v regionálním parlamentu dotazovala, proč se z regionálního rozpočtu vydávají peníze na projekt jen pro ženy, když v oblasti už existují farmářské kurzy, které „nesegregují muže a ženy“.