Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rubikova kostka fascinuje svět i po 40 letech

Magazín

  7:00
NEW YORK - Rubikova kostka ve Spojených státech po letech relativního nezájmu zažívá renesanci. Napomohl tomu internet, kde fanoušci jednoho z nejslavnějších hlavolamů všech dob sdílejí videa se svým řešením pro složení kostky, ale i film s Willem Smithem.

Rubikova kostka foto: Reprofoto

Své místo ale ve světě stále více ovládaném inženýry a algoritmy nachází i ve školách, napsal deník The New York Times.

"Rubikovu kostku lze použít při výuce inženýrství, při výuce matematiky, ale i jako ukázku vztahů mezi designem, prací inženýrů, matematikou a kreativitou," uvedl Paul Hoffman, který šéfuje vědeckému muzeu Liberty Science Center v New Jersey. Muzeum na rok 2014 u příležitosti 40 let od uvedení kostky na trh chystá velkou výstavu. Jeho střechu přitom ozdobí obří replika Rubikovy kostky.

ČTĚTE TAKÉ:

Hoffman přitom doufá, že výstava ke kostce přivede novou generaci a nadchne ji pro povolání inženýra. Nedávné setkání fanoušků kostky v americkém Las Vegas přitom naznačilo, že jeho nadšení pro hlavolam roste. Zúčastnili se jej sice někteří veteráni, jako například bývalý švédský šampion ve skládání kostky na čas a autor populární metody pro řešení tohoto hlavolamu Lars Petrus. Většina přítomných se ale narodila dlouho poté, co svět zachvátila skládací mánie.

V Las Vegas pak soutěžili v různých disciplínách, například ve skládání na čas, se zavázanými očima či jen s pomocí nohou. Nejmladšímu účastníkovi bylo pět let. Fanoušci Rubikovy kostky se většinou shodují, že složit ji není nic těžkého. "Není nic úchvatného na tom, že ji dokáže složit pětileté dítě. Úchvatné ale je, že s tím bude mít trpělivost," řekl jeden z organizátorů akce Tyson Mao.

Oblíbená díky filmu?

Kostka přitom ještě před 15 lety byla ve výslužbě a mohla jen vzpomínat na počátek 80. let minulého století, kdy se vynálezu maďarského architekta a vynálezce Erna Rubika na celém světě prodalo 350 milionů kusů. Lidé se k ní ale vracejí zejména díky možnosti sdílet na internetu videozáznamy s různými strategiemi pro řešení hlavolamu. Kostku také svým dětem kupují rodiče, kteří vyrůstali v 80. letech.

Skutečný průlom pak přišel v roce 2006. Postava hraná hercem Smithem ve snímku Štěstí na dosah vyřeší kostku v čase pod dvě minuty, byť ji nikdy předtím neviděla. "Scéna byla už v upoutávce na film a věci okamžitě nabraly spád. Byl to dokonalý souběh okolností, kdy se film a nová generace po 27 letech vrátila ke kostce," uvedl Joe Sequino, který je mluvčím firmy Winning Moves.

Rubikovu kostku složili i ve vesmíru

Společnost ve Spojených státech spolu s koncernem Hasbro vlastní práva na výrobu hlavolamu. V současnosti se Rubikovy kostky prodává kolem 15 milionů kusů ročně. Kromě klasického hlavolamu, kde má jedna strana tři políčka, se prodávají i náročnější varianty se šesti, či dokonce deseti políčky.

Kostka také téměř 40 let od uvedení stále zaznamenává rekordy. V uplynulých měsících byla vůbec poprvé složena na nejvyšším vrcholu světa Mount Everestu či ve vesmíru. Objevila se také v reklamě automobilky Volkswagen či v soutěži Švédsko hledá talent, kde vyhrál člověk, který ji mimo jiné dokázal složit se zavázanýma očima. Zdá se tak, že kostka, na jejíž složení je podle výpočtů firmy Google potřeba nejméně 20 pohybů, po návratu na výsluní zájmu nějakou dobu vydrží.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat