Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Marihuana je už ve Washingtonu legální. Vyprodá se okamžitě

Marihuana (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marihuana (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

SEATTLE Ve státě Washington na severozápadě USA bude možné legálně zakoupit marihuanu pro rekreační užití. Stát Washington se tak zařadil po bok Colorada, kde se první obchody otevřely již 1. ledna. V obou státech se pro legalizaci marihuany vyslovili občané v referendech.

Předpokládá se, že ve Washingtonu se postupně otevře až dvacítka obchodů. Radost z volného prodeje by ale obchodníkům i zájemcům mohl zkazit fakt, že již tak malé zásoby budou v řádu dní či dokonce hodin vyprodány.

Nedostatek marihuany je zapříčiněn omezenou sklizní licencovaných pěstitelů a také tím, že producenti nedokázali včas vyřešit regulační omezení k tomu, aby svou sklizeň dodali na trh.

Joint marihuany

Joint marihuany

Zatímco Colorado, ve kterém se v lednu vyhouply maloobchodní tržby regulovaného prodeje poměrně vysoko a které vybírá na daních několik milionů dolarů měsíčně, Washington zvolil obezřetnější a mnohem obtížnější cestu k prodeji marihuany.

Ohromný zájem pěstitelů

Washington se vedle problémů s dostatkem zboží také potýká se stovkami nevyřízených žádostí zájemců o pěstitelský status. Regulátor doposud celostátně udělil méně než 80 licencí z celkového počtu přibližně 2600 žadatelů. Pouhý zlomek jejich marihuany, respektive produkce z 0,052 čtverečního kilometru (52 tisíc čtverečních metrů), prošel potřebnými laboratorními testy.

ČTĚTE TAKÉ:

"Přemýšlí jako v době zlaté horečky. Mnozí si ani nepřečetli, co je potřeba pro získání licence udělat. Neočekávali jsme 7000 zájemců," řekl mluvčí regulačního úřadu Brian Smith. James Lathrop, vlastník obchodu Cannabis City, dosud našel pouze jednoho pěstitele, který by byl schopen dodat své zboží v den zahájení prodeje, tedy do dneška. Aby okamžitě nevyčerpal své zásoby, plánuje zákazníkům navrhnout dvougramový limit.

Až 600 korun za gram

Předpokládá se, že turisté a nedočkavci zaplatí 25 až 30 dolarů (až 600 korun) za gram, což je dvojnásobek ceny oproti lékárnám, kde není prodej tak výrazně usměrňován. Zmíněné ceny tak zřejmě nepřilákají náruživější uživatele marihuany, kteří zůstanou klienty drogových dealerů či nelegálních pěstitelů.

Problémem rozvoje oficiální a legální distribuční sítě je také to, že několik měst již schválilo moratoria, případně přímé zákazy prodeje marihuany. Žádný z obchodů nebude nabízet ani pochutiny, jako jsou například čokoládové sušenky s obsahem marihuany. Nikdo totiž prozatím nezískal povolení pro provoz konopné kuchyně.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.