Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Marihuana je už ve Washingtonu legální. Vyprodá se okamžitě

Magazín

  6:07
SEATTLE - Ve státě Washington na severozápadě USA bude možné legálně zakoupit marihuanu pro rekreační užití. Stát Washington se tak zařadil po bok Colorada, kde se první obchody otevřely již 1. ledna. V obou státech se pro legalizaci marihuany vyslovili občané v referendech.

Marihuana (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Předpokládá se, že ve Washingtonu se postupně otevře až dvacítka obchodů. Radost z volného prodeje by ale obchodníkům i zájemcům mohl zkazit fakt, že již tak malé zásoby budou v řádu dní či dokonce hodin vyprodány.

Nedostatek marihuany je zapříčiněn omezenou sklizní licencovaných pěstitelů a také tím, že producenti nedokázali včas vyřešit regulační omezení k tomu, aby svou sklizeň dodali na trh.

Joint marihuany

Zatímco Colorado, ve kterém se v lednu vyhouply maloobchodní tržby regulovaného prodeje poměrně vysoko a které vybírá na daních několik milionů dolarů měsíčně, Washington zvolil obezřetnější a mnohem obtížnější cestu k prodeji marihuany.

Ohromný zájem pěstitelů

Washington se vedle problémů s dostatkem zboží také potýká se stovkami nevyřízených žádostí zájemců o pěstitelský status. Regulátor doposud celostátně udělil méně než 80 licencí z celkového počtu přibližně 2600 žadatelů. Pouhý zlomek jejich marihuany, respektive produkce z 0,052 čtverečního kilometru (52 tisíc čtverečních metrů), prošel potřebnými laboratorními testy.

ČTĚTE TAKÉ:

"Přemýšlí jako v době zlaté horečky. Mnozí si ani nepřečetli, co je potřeba pro získání licence udělat. Neočekávali jsme 7000 zájemců," řekl mluvčí regulačního úřadu Brian Smith. James Lathrop, vlastník obchodu Cannabis City, dosud našel pouze jednoho pěstitele, který by byl schopen dodat své zboží v den zahájení prodeje, tedy do dneška. Aby okamžitě nevyčerpal své zásoby, plánuje zákazníkům navrhnout dvougramový limit.

Až 600 korun za gram

Předpokládá se, že turisté a nedočkavci zaplatí 25 až 30 dolarů (až 600 korun) za gram, což je dvojnásobek ceny oproti lékárnám, kde není prodej tak výrazně usměrňován. Zmíněné ceny tak zřejmě nepřilákají náruživější uživatele marihuany, kteří zůstanou klienty drogových dealerů či nelegálních pěstitelů.

Problémem rozvoje oficiální a legální distribuční sítě je také to, že několik měst již schválilo moratoria, případně přímé zákazy prodeje marihuany. Žádný z obchodů nebude nabízet ani pochutiny, jako jsou například čokoládové sušenky s obsahem marihuany. Nikdo totiž prozatím nezískal povolení pro provoz konopné kuchyně.

Autoři: ,

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...